Reklama

Prorocze słowa Benedykta XV. Pisał o „polu trupów"

Gdy ponad 100 lat temu apelował o pokój, został wyśmiany. Papież Benedykt XV wzywał do zaprzestania walk i skierował do walczących mocarstw list, w którym padają mocne słowa. Jednak polityczni przywódcy pozostali głusi na płynący z Watykanu apel.

  • Benedykt XV, czyli Giacomo della Chiesa, został wybrany na papieża 3 września 1914 roku. Jego pontyfikat był uwarunkowany I wojną światową, a on sam był samotnym głosem pokoju w ogarniętym wojną świecie. 
  • Został wybrany, ponieważ kardynałowie byli przekonani o tym, że na tronie Piotrowym powinien zasiadać doświadczony dyplomata.
  • Nowy papież toczącą się wojnę przeżywał jako wielką, osobistą tragedię. Dlatego też jego papieska koronacja odbyła się w ciszy w Kaplicy Sykstyńskiej, a nie w bazylice św. Piotra.  

Pontyfikat w cieniu wojny

W trakcie pontyfikatu Benedykt XV podejmował wiele pokojowych inicjatyw i starał się łagodzić skutki wojny poprzez pomoc jej ofiarom. W 1914 roku otworzył w Watykanie biuro opieki nad jeńcami oraz ośrodek informacyjny o jeńcach i zaginionych. Papież organizował również pomoc sanitarną i żywnościową dla mieszkańców krajów objętych wojną. 

Od początku pontyfikatu papież zwracał się do zaangażowanych w konflikt państw o pokój. Apelował o zawarcie pokoju bez zwycięzców i zwyciężonych, uwzględnienie żądań narodów bałkańskich i Ormian. Benedykt XV opowiadał się również za przyznaniem Polsce niepodległości. 

Reklama

Zobacz również: Jasnowidz Wojciech Glanc przewidział atak atomowy na Ukrainę? Wizja przeraża

"Pole pełne trupów"

Piekło "Wielkiej Wojny" trwało już trzy lata, gdy papież wystosował do walczących mocarstw kolejny apel o pokój. 1 sierpnia 1917 roku skierował do nich list, w którym padły mocne słowa:

"Czy cywilizowany świat musi zamienić się w pole pełne trupów? Czy pchana szaleństwem Europa ma zadać sobie samobójstwo?" - pisał papież do przywódców Ententy i państw centralnych. 

Niestety, kolejna już inicjatywa Benedykta XV spaliła na panewce. Polityczni przywódcy czy nawet kościelni hierarchowie pozostali obojętni i na ten apel papieża. 

Zobacz również: Przewidział zapędy Rosji? Oto co amerykański biskup mówił o Polsce

"Francuski papież"

Jako głowa Kościoła Katolickiego i duchowy przywódca ponad 120 milionów katolików walczących po stronie aliantów i ponad 60 milionów po stronie państw centralnych, postanowił pozostać bezstronny przez cały czas trwania konfliktu. 

Ze względu na tę decyzję był oczerniany i oskarżany o ukrywanie swoich prawdziwych poglądów. Francuzi określili go mianem "pape boche" (boche to w jęz. francuskim  obraźliwe określenie Niemców), z kolei państwa centralne nadały mu przydomek Französische Papst, czyli francuski papież. 

Co więcej, Benedykt XV nie został nawet zaproszony na konferencję pokojową w Paryżu 18 stycznia 1919 roku, która miała ustalić warunki pokoju dla pokonanych sił i opracować zasady nowego międzynarodowego ładu. 

Zobacz również: Niezwykłe wizje włoskiej stygmatyczki. Co zobaczyła Gemma Galgani?

Prorocze słowa

Benedykt XV zmarł 22 stycznia 1922 roku, cztery lata po zakończeniu I wojny światowej. Chociaż jego działania dyplomatyczne zakończyły się fiaskiem, to spojrzenie na sprawiedliwość okazało się prorocze - stworzona przez niego doktryna pokoju stała się częścią misji jedności i dialogu jego następców. 

Zasiadający na tronie Piotrowym w latach 2005 - 2013 Benedykt XVI wybierając swoje imię, nawiązał właśnie do papieża z czasów I wojny światowej. 

***

Zobacz również: 

     

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama