Przepracowała 20 lat za najniższą krajową. Ile emerytury dostanie?
Większość polskich seniorów przechodzi na emeryturę po ukończeniu 60 i 65 lat - kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Większość z nich może się już wtedy pochwalić wymaganym stażem, czyli 20 latami i 25 latami pracy, kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Na jaką emeryturę mogą liczyć po 20 latach pracy?
- emerytom, którzy urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
- emerytom, którzy urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny.
Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.
Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego
- środków zapisanych na subkoncie
- średniego dalszego trwania życia.
Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest także staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn i większość polskich emerytów może pochwalić się takim stażem. Na jakie świadczenie mogą liczyć po 20 latach pracy za najniższą krajową?
Jaką emeryturę można dostać po 20 latach pracy za najniższą krajową?
Świadczenie osoby, która przechodzi na emeryturę po dwudziestu latach pracy będzie się różnić w zależności od płci przyszłego emeryta. Kobieta, która skończyła 60 lat i ma na koncie 20 lat pracy za najniższą krajową otrzyma prawdopodobnie emeryturę minimalną, która wynosi obecnie 1780,96 zł.
Mężczyzna, który ukończył 65 rok życia i ma na koncie przepracowanych 20 lat otrzyma emeryturę w wysokości proporcjonalnej do wartości składek zgromadzonych na jego koncie emerytalnym - nie przepracował bowiem wymaganych 25 lat, które są niezbędne do otrzymania minimalnego wynagrodzenia.
Zobacz również: Emerytura bez lat pracy. Jak ją uzyskać?