Przepracowała jeden dzień. Ile emerytury dostanie?

Większość emerytów, przechodząc na świadczenie może się pochwalić nie tylko wymaganym wiekiem emerytalnym, ale także stażem pracy. Ten minimalny powinien wynosić 20 i 25 lat, kolejno dla kobiet i mężczyzn, ale zdarza się, że jest znacznie niższy. Na jaką emeryturę może liczyć osoba, która przepracowała jeden dzień?

Spora część polskich emerytów pobiera emeryturę minimalną, ale są też tacy, których świadczenie jest jeszcze niższe
Spora część polskich emerytów pobiera emeryturę minimalną, ale są też tacy, których świadczenie jest jeszcze niższe 123RF/PICSEL

Polski system emerytalny określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zawierająca zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym, czyli:

  • emerytom, którzy urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy z 1999 roku
  • emerytom, którzy urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku. Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego
  • środków zapisanych na subkoncie
  • średniego dalszego trwania życia.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Czasem zdarza się jednak, że przyszły emeryt nie zgromadził wymaganej ilości lat pracy, ale osiągnął wiek emerytalny i chce pobierać świadczenie. Na jaką kwotę może liczyć osoba, która przepracowała... tylko jeden dzień?

Przepracowała tylko jeden dzień. Jaką emeryturę dostanie?

Przeciętne świadczenie polskiego seniora wynosi 3 tysięcy złotych. Niestety, nie brakuje również emerytów, którzy pobierają emeryturę minimalną w wysokości 1780,96 zł brutto, czyli 1620,65 zł netto. Jak się jednak okazuje, nie jest to najniższa kwota, którą dostają polscy seniorzy - niektórzy swoje świadczenia liczą bowiem w groszach!

Jedną z prawdziwych rekordzistek jest seniorka z Legnicy, która według dokumentów przepracowała tylko jeden dzień, za który otrzymuje świadczenie w wysokości 43 groszy miesięcznie! Jeszcze niższe świadczenie pobiera pani z okolic Wałbrzycha - jej emerytura wynosi 19 groszy. W 2021 roku na szczycie listy seniorów pobierających najniższe emerytury była osoba, której ZUS co miesiąc przelewał... 1 grosz.

Pracownicy ZUS-u przyznają, że ta sytuacja ma w sobie coś z absurdu - proces dostarczania tak niskich kwot kosztuje bowiem więcej, niż sama emerytura.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas