Przewijanie krok po kroku
Oto lekcja dla ciebie. Taki sposób zmieniania zużytej pieluszki zapewni komfort dziecku, a tobie da poczucie, że nabierasz w tej materii biegłości i przewijanie nie jest już pielęgnacyjnym kłopotem.
Zanim rozpoczniesz przewijanie, koniecznie przygotuj sobie wszystkie potrzebne do tego rzeczy.
1. Zajrzyj do pieluchy
Rozepnij ją, a następnie powoli i delikatnie wysuń spod pupy maluszka. Jeżeli w pieluszce znajduje się kupka, wysuwając ją spod malucha, możesz jednocześnie zwijać przód pieluchy. Wtedy łatwiej będzie ci zebrać płynną zawartość. Zużytą pieluszkę wyrzuć do kosza na śmieci lub specjalnego pojemnika, zapobiegającego rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.
2. Delikatnie oczyść pupę malca
Podtrzymując nóżki malucha (ale nie podnosząc go za nie, bo to szkodzi bioderkom!), przetrzyj jego pupę chusteczkami nawilżanymi. Wyczyść brzuszek aż do pępka i przetrzyj fałdki na udach. Delikatnie unieś pośladki maluszka i posmaruj je kremem ochronnym dla niemowląt. Jeśli pupa malca jest zaczerwieniona, użyj specjalnego specyfiku, który łagodzi odparzenia skóry, np. Dermopanten, Sudocrem, Linomag.
3. Załóż nową pieluszkę
Aby założyć malcowi nową pieluszkę, delikatnie unieś jego pupę do góry i wsuń pod nią tył pieluszki. Następnie połóż dziecko i przełóż pieluchę pomiędzy nóżkami malca. Dobrze rozłóż jej brzegi, aby nic nie uwierało szkraba.
4. Sprawdź zapięcie
Jeśli chcesz, aby pielucha dobrze spełniła swoją rolę, nie może być zapięta ani zbyt ciasno, ani zbyt luźno. Najlepiej, byś mogła włożyć pomiędzy nią a brzuszek maluszka dwa palce. Jeśli zakładasz pieluchę noworodkowi, starannie wywiń jej górną krawędź, żeby nie zakrywała gojącego się kikuta pępowiny. Dzięki dostępowi świeżego powietrza do rany, pępek znacznie szybciej się zagoi.