Quiz: Pomyjki, domino i naleśniki. Sprawdź, czy jesteś ekspertem od karnawału

Muzyka, przebieranki i suto zastawione stoły – tak właśnie większość z nas postrzega karnawał. Współcześnie coraz więcej zwyczajów odchodzi do lamusa, warto więc przypomnieć sobie, czym były pomyjki i jakie regionalne przysmaki lądowały na talerzach. Pamiętajmy, że karnawał w innych krajach też wygląda spektakularnie za sprawą anielskich lotów i królewskich ciast. Weź udział w naszym quizie, by sprawdzić, na ile ten temat jest ci bliski. Musimy uprzedzić, że łatwo nie będzie!

Karnawałowe tradycje to kopalnia interesujących ciekawostek. Sprawdź,  ile wiesz na ich temat
Karnawałowe tradycje to kopalnia interesujących ciekawostek. Sprawdź, ile wiesz na ich tematBeata Zawrzel/REPORTEREast News

Aura początku roku nie napawa optymizmem. Szybko zapadający zmrok, chłód, opady śniegu i deszczu... W takich warunkach trudno zachować pogodę ducha i duże pokłady energii? Tym bardziej warto docenić karnawał, który pozwoli każdemu przynajmniej na chwilę przenieść się do świata radosnych zabaw, kolorowych strojów i wybornego jedzenia.

Karnawał w Polsce to nie tylko pączki z lukrem

Współczesnym obchodom karnawału daleko do rozmachu, z jakim podchodzili do tego tematu nasi przodkowie. W przeszłości biesiadowano przy stołach uginających się pod ciężarem rozmaitych mięs i wędlin. Pierwsze pączki faszerowane były mięsnym nadzieniem, a ich zwieńczenie stanowiły apetyczne skwarki, więc daleko im do deserów, jakie przy okazji tłustego czwartku obecnie królują w domach i cukierniach.

Oprócz tego organizowano zabawy taneczne, przebieranki (na ludowych imprezach dominowały motywy zwierzęce za sprawą zakładania na siebie skór zdobytych podczas polowań) i kuligi. Trochę się pozmieniało, prawda? Więcej tego rodzaju informacji znajdziesz w naszym quizie. Powodzenia!

Karnawał na świecie niejedno ma imię

Któż nie chciałby się znaleźć w Wenecji w czasie karnawału? Maski i przebrania dopracowane w najmniejszych detalach i liczne pokazy artystów ulicznych to widok, który trudno zapomnieć. W Rio do Janeiro poniosą nas dźwięki energetycznej muzyki. Oprócz oglądania spektakularnych parad tancerzy można samemu wziąć udział w nauce tanecznych kroków. Z kolei w Nowym Orleanie króluje jazz, a każdy stara się zdobyć choć jeden sznur kolorowych koralików. Ludzie w każdym zakątku mają swoje własne sposoby na obchody karnawału - może zainspirujesz się nimi jeszcze przed jego końcem, a ostatki spędzisz światowo?

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas