Posmaruj naleśniki, nałóż na kanapkę lub wlej do szklanki. Przetwory z borówki amerykańskiej
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Wystarczy koszyk pełen świeżych borówek amerykańskich, cukier, cytryna i kilka dodatków. Na bazie tak prostych składników wyczarujemy przetwory, które mają szansę ekspresowo zniknąć ze słoików. Jeśli jednak uda nam się zachować kilka do zimy, z pewnością docenimy smak dojrzałych owoców w mroźny, śnieżny i męczący dzień. Przedstawiamy przepisy przyjazne nawet początkującym.
Spis treści:
Dżem z borówki amerykańskiej
Jaki jest najsmaczniejszy sposób na zamknięcie smaku dojrzewających w słońcu borówek amerykańskich w słoikach? Wystarczy przygotować gęsty, słodki oraz aromatyczny dżem. Najlepiej nadają się do tego sezonowe owoce, które zerwiemy we własnym ogrodzie, dostaniemy od babci lub kupimy w okolicznym warzywniaku. Przysmak świetnie komponuje się z goframi, naleśnikami, plackami z serka, a nawet świeżym pieczywem.
Składniki na dżem z borówki amerykańskiej
- 2 kg świeżych borówek amerykańskich
- 400 g białego cukru
- 1 mała cytryna
- skórka starta z cytryny
- 1 laska wanilii
Przygotowanie dżemu z borówki amerykańskiej
- Dwa kilogramy świeżych borówek amerykańskich wrzucamy na sito, a następnie dokładnie płuczemy pod zimną i bieżącą wodą.
- Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy usunąć resztki listków, wystające z owoców ogonki czy inne zanieczyszczenia.
- Tak przygotowane owoce wrzucamy do dużego garnka, najlepiej wybrać metalowy z grubym dnem, i zasypujemy białym cukrem.
- Całość dokładnie mieszamy łyżką, upewniając się, że cukier dotarł między wszystkie owoce. Na tym etapie dodajemy przekrojoną laskę wanilii.
- Delikatnie rozgniatamy borówki amerykańskie z cukrem i odstawiamy na godzinę. Po upływie godziny zauważymy, że owoce puściły sporo soku.
- Garnek z borówkami amerykańskimi stawiamy na kuchence, ustawiamy średnią moc palnika i podgrzewamy ok. 30 minut.
- Kiedy upłynie ostatnia minuta, możemy wyłowić wanilię i dodać do owoców wyciśnięty sok z cytryny. Jeśli chcemy, by dżem był bardziej kwaśny, wrzućmy także startą skórkę cytrynową.
- Nadal wrzący dżem z borówek amerykańskich przelewamy do czystych i wyparzonych słoików, a każdy z nich dokładne zakręcamy.
- Słoiki z gęstym dżemem z borówek amerykańskich odwracamy do góry dnem, zabezpieczamy ręcznikiem i pozostawiamy na 10-15 minut.
- Na sam koniec ustawiamy przetwory w normalnej pozycji i czekamy do całkowitego ostygnięcia. Tak przygotowane smakołyki najlepiej trzymać w spiżarni.
Kompot z borówek amerykańskich na zimę
Szukając pomysłu na pyszny i orzeźwiający letni napój, nie warto ograniczać się jedynie do cytrusów. Niebanalny kolor i smak uzyskamy, przygotowując kompot z borówek amerykańskich. Zapach unoszący się w całym domu sprawi, że trudno będzie się oprzeć chęci dolewki. Jeśli jednak przygotujemy większą porcję, przelejmy ją do słoików lub butelek, poddajmy pasteryzacji i schowajmy w spiżarni. Zimą szybko przypomnimy sobie smak lata.
Składniki na kompot z borówek amerykańskich
- 0,5 kg świeżej borówki amerykańskiej
- 1 l wody
- 2 łyżki cukru
- opcjonalnie: sok z cytryny lub limonki
Przygotowanie kompotu z borówek amerykańskich
- Borówki amerykańskie myjemy, oczyszczamy z zabrudzeń, listków i ogonków, a następnie wkładamy do garnka i zalewamy wodą.
- Naczynie stawiamy na kuchence, ustawiamy średnią moc palnika i doprowadzamy do zagotowania. Gdy całość zacznie wrzeć, dodajemy cukier.
- Napój z borówek amerykańskich gotujemy przez 10-15 minut, zdejmujemy z palnika i pozostawiamy do lekkiego ostudzenia.
- Do wystudzonego kompotu dodajemy sok z cytryny lub limonki. Dzięki temu dodatkowi napój nabierze delikatnej kwasowości oraz zachowa intensywny kolor.
- Kompot z borówek amerykańskich najlepiej smakuje doskonale schłodzony i podany z kostkami lodu. Zapas możemy przelać do butelek, zapasteryzować i zachować na zimę.
Konfitura z borówki amerykańskiej do słoików
Intensywniejsza w smaku niż dżem i zachwycająca sporymi kawałkami owoców. Konfitura z borówki amerykańskiej osłodzi nawet najbardziej pochmurny i deszczowy dzień. Doskonale sprawdzi się szczególnie w tych miesiącach, kiedy dostęp do świeżych składników jest mocno ograniczony. Wystarczy rozsmarować warstwę na spodzie kruchej tarty maślanej i przykryć całość kremem budyniowym. Tak pysznego deseru próżno szukać w cukierni.
Składniki na konfiturę z borówki amerykańskiej
- 1 kg borówek
- 600 g cukru
- 2 duże cytrynu
Przygotowanie konfitury z borówki amerykańskiej
- Starannie umyte, oczyszczone i osuszone borówki amerykańskie umieszczamy w garnku, a następnie zasypujemy cukrem.
- Owoce z cukrem podsmażamy na średnim ogniu przez 40-45 minut, a następnie dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryn.
- Zawartość garnka gotujemy jeszcze przez 15-20 minut. Jeśli nie lubimy wyczuwalnych kawałków owoców w konfiturze, możemy rozgnieść je łyżką lub całość zblendować.
- Gorącą konfiturę z borówek amerykańskich przekładamy do czystych i wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem.
- Po wystudzeniu zauważymy, że zakrętki się zassały. Tak przygotowane słoiki z konfiturą z borówek amerykańskich najlepiej trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Sprawdź również: