Ranne wstawanie - kluczem do sukcesu

Czy wczesne wstawanie może zbliżyć nas do szczęścia i sukcesu? Jak wynika z najnowszych badań - tak. Osoby, które należą do tzw. rannych ptaszków cechuje lepsze zdrowie, większa efektywność i zadowolenie.

Chociaż liczba godzin snu nie ma znaczenia, pora, kiedy kładziemy się spać, już tak!
Chociaż liczba godzin snu nie ma znaczenia, pora, kiedy kładziemy się spać, już tak!123RF/PICSEL

Biolog Christoph Randler zastanawiał się czy biorytm człowieka, może mieć wpływ na jego sukcesy zawodowe. Odpowiedź może skłonić wielu do nastawienia budzika na wcześniejszą godzinę.

"Wcześniejsze badania wykazały, że osoby, które są bardziej aktywne wieczorem, cechuje większa kreatywność i inteligencja, w porównaniu do osób ceniących sobie wczesne wstawanie. Jednak z biznesowego punktu widzenia, to typ rannych ptaszków jest skazany na sukces. Badania wskazują, że osoby będące bardziej aktywne w godzinach porannych zazwyczaj miały lepsze oceny w szkole, lepsze wyniki na studiach, co daje im lepsze kwalifikacje. Dodatkowo "ranne ptaszki" są bardziej aktywne" - wyjaśnia na łamach "Harvard Business Review" Randler.

Jak podkreśla biolog Christoph Randler, wyniki jego badań nie stanowią powszechnej reguły, wskazują jednak na istotną korelację. Badacz przyznaje, że można nieco zmienić swoje nawyki, ale zmiana tego, co nazywamy "chronotypem" - wewnętrznym zegarem biologicznym, który reguluje nasze pory spania i aktywności - wymaga ogromnej pracy. Znacząca zmiana może stanowić wyzwanie, o chronotypach w połowie decyduje genetyka, wskazuje naukowiec.

"Fascynującą rzeczą wynikającą z naszych ustaleń jest to, że ilość snu nie ma nic wspólnego ze zwiększoną proaktywnością i poranną czujnością, którą widzimy wśród tzw. skowronków. I chociaż liczba godzin snu nie ma znaczenia, pora, kiedy kładziemy się spać, już tak. Zatem, można spróbować przestawić swój codzienny cykl, pójść spać wcześniej. Inną rzeczą, jaką możesz zrobić, to wyjście na dwór wcześnie rano. Światło dzienne powoduje zresetowanie zegara okołodobowego i pomaga przestawić się na tryb poranny. Analogicznie działa to również wieczorem" - Christoph Randler radzi tym, których kusi wizja porannych sukcesów. (PAP Life)

Nauka BEZ fikcji: Rytmy okołodoboweVideo Brothers
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas