Raz, Dwa, Trzy w Żaczku
W sobotę 17 czerwca o godz. 20. w krakowskim klubie Żaczek wystąpi zespół Raz Dwa Trzy.
Wiosną tego samego roku wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie "Debiuty" i otrzymała na nim wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie.
Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty lidera grupy Adama Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy. Zespół na płytach "Cztery" i "Sufit" nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem "piosenki studenckiej", publiczności.
W 1994 roku album "Cztery" był nominowany do Fryderyków w kategorii "Najlepszy Album piosenki Poetyckiej". Płyta "Niecud" wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka '99 w kategorii "Muzyka Alternatywna". Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie "Trójki" zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci tekściarki i poetki. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, nakład krążka przekroczył ponad dziewięćdziesiąt tysięcy sztuk - płyta zyskała status platynowej. Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii "Muzyka Popularna".
Rok później ukazał się studyjny, autorski album "Trudno nie wierzyć w nic", który ugruntował pozycję zespołu "Raz Dwa Trzy" na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę "RDT" nominowany był do Fryderyków'2003 aż w siedmiu kategoriach - otrzymał pięć statuetek. Płyta rozeszła się do tej pory w ponadsiedemdziesięciotysięcznym nakładzie i zyskała status płyty platynowej".
Album "Trudno nie wierzyć w nic" w warstwie pomysłu bazował na wcześniejszych dokonaniach grupy, ale za sprawą współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim muzyka zyskała nowe, głębsze i szlachetniejsze brzmienie. Na potrzeby rejestracji płyty poszerzone zostało instrumentarium o elementy perkusyjne (Tomas Celis Sanchez), sekcję dętą (Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak). Teksty nabrały nowego, metafizycznego kontekstu, który poparty mieszaniną wątpliwości ich autora opowiada o wędrówce człowieka poprzez życiowe komplikacje.
Koncert Raz, Dwa, Trzy, 17 czerwca o godz. 20.00, klub Żaczek al. 3-go Maja 5. Bilety: 10 zł w przedsprzedaży i 15 zł w dniu koncertu. Informacje: tel. 012 622 11 67.