Rekordowe dopłaty do emerytury. Te osoby mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Polski Fundusz Rozwoju zapowiedział rekordowe dopłaty do emerytury w 2023 roku. Oznacza to, że Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości oszczędzania na przyszłą emeryturę, jaką dają nam Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Dopłata roczna trafi do uczestników PPK już w kwietniu. Kto się na nią załapie?

Uczestnicy PPK już wkrótce otrzymają dodatkowe pieniądze
Uczestnicy PPK już wkrótce otrzymają dodatkowe pieniądze123RF/PICSEL

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) informuje, że w ramach dopłat rocznych na rachunkach uczestników PPK znajdzie się ponad 1,56 mld zł. Sumując tę kwotę z wpłatami powitalnymi, dopłaty od państwa w 2023 roku wyniosą prawie 2,42 mld zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Czym są i kto może z nich skorzystać?

PPK to system oszczędzania dedykowany osobom zatrudnionym na umowy, które objęte są składkami emerytalno-rentowymi. Środki zgromadzone w ramach PPK będą wypłacane w momencie osiągnięcia przez pracownika 60. roku życia. Program PPK obowiązuje od 2019 roku, przy czym każdy nowy pracownik poniżej 55. roku życia jest do niego automatycznie zapisywany, chyba że zdecyduje się złożyć stosowną deklarację o rezygnacji. 

Przystępując do PPK, uczestnik otrzymuje wpłatę powitalną o wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł za rok kalendarzowy. Te kwoty są stałe i jednakowe dla wszystkich uczestników, którzy spełniają określone warunki. Decyzja o uczestnictwie w PPK jest dobrowolna.

Warunki otrzymania dopłaty rocznej w PPK. Te osoby mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Dodatek roczny w wysokości 240 zł przysługuje uczestnikom PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku wynoszą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby kwalifikować się do dodatku rocznego za 2023 rok, wpłaty na konto PPK w 2023 roku muszą wynieść co najmniej 732,90 zł (6 x 3490 x 3,5%). Osoby, których wpłaty podstawowe wynoszą mniej niż 2% minimalnego wynagrodzenia, muszą zgromadzić co najmniej 25% tej kwoty, tj. 183,23 zł.

Należy pamiętać, że niezależnie od liczby kont PPK, uczestnik może otrzymać tylko jedną dopłatę roczną.

Z założenia pieniądze odkładane na rachunku PPK mają wesprzeć nasze bezpieczeństwo finansowe na emeryturze
Z założenia pieniądze odkładane na rachunku PPK mają wesprzeć nasze bezpieczeństwo finansowe na emeryturze123RF/PICSEL

Kiedy dopłata roczna trafi na konta uczestników PPK? Jest dokłada data

Kwota dodatku rocznego jest przekazywana uczestnikowi PPK przez ministra pracy, za pośrednictwem PFR S.A. Dopłata roczna powinna trafić na rachunek uczestnika PPK nie później niż do 15 kwietnia roku następującego po roku, za który przysługuje dodatek.

Aby sprawdzić zgromadzone środki w PPK, można zalogować się na stronę www.rachunek.mojeppk.pl. Jedynie w serwisie MojePPK można sprawdzać stan oszczędności na wszystkich kontach PPK w różnych instytucjach finansowych.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}