Rok ludzki to ile lat kocich? Sprawdź, jak obliczyć wiek mruczka
Oprac.: Łukasz Piątek
O tym, że „dom bez kota jest tylko zwykłym mieszkaniem” wiedzą wszyscy miłośnicy pluszowych mruczków. Te czworonożne stworzenia charakteryzują się swoim nieodgadnionym charakterem, często zachowując się wbrew przyjętej logice. A czy da się przeliczyć kocie lata na nasze ludzkie, by dowiedzieć się, w jakim wieku jest nasz puszek?
Jak długo żyją koty?
Przeciętnie koty dożywają 15 lat, ale długość ich życia uzależniona jest od wielu czynników - m.in. od przebytych chorób, z którymi zmagał się nasz pupil. Ważne jest także, w jakich warunkach przebywał kot przez większość swojego życia, czym się odżywiał i czy był odpowiednio pielęgnowany.
Koty kanapowe żyją dłużej od swoich kolegów wolno biegających po świeżym powietrzu. Ci drudzy narażeni są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w postaci urazów czy zwiększonego ryzyka zachorowania.
Jednym z najstarszych kotów na świecie była kotka o imieniu Creme Puff. Zwierzę mieszkało w Teksasie w Stanach Zjednoczonych i odeszła w wieku 38 lat i 3 dni. Należy podkreślić, że kotka była doskonałym okazem zdrowia i przez większość życia omijały ją poważne, kocie choroby.
Czytaj także: Zawsze wołasz kota po imieniu? Możesz go rozgniewać
Jaki jest wiek kota w przeliczeniu na ludzkie lata?
Naukowcy i behawioryści niestety nie znajdą stuprocentowej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo przyjmuje się, że jeden rok kociego życia odpowiada siedmiu ludzkim latom, ale już dwa kocie lata oznaczają 25 ludzkich. Z kolei po tym czasie każdy kolejny rok życia mruczka przekłada się na cztery lata człowieka. Zatem kot żyjący sześć lat, teoretycznie postarzał się do wieku 41 lat.
Pamiętajmy, że takie obliczenia są wyłącznie orientacyjne. Ponadto kot, który jest już seniorem, wcale nie musi zachowywać się adekwatnie do swojego wieku.
Wszak, zgodnie ze znanym wśród "kociarzy" powiedzeniem... "Koty żyją akurat tyle, żeby zdążyły spleść się z naszym życiem i zapaść głęboko w serce. Potem je łamią".