Rossgram - rosyjska odpowiedź na zablokowanego Instagrama
14 marca na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej dostęp do Instagrama został zablokowany, częściowo ograniczono także możliwość korzystania z serwisu Facebook. Oficjalne powodem miało być przyzwolenie właścicieli platform społecznościowych na szerzenie nienawiści oraz dyskryminację. Wiadomość ta wywołała wśród influencerów poruszenie, jednak już wkrótce Rosjanie mogą spodziewać się swojego własnego Instagrama – nadchodzi Rossgram.
Rynek rosyjskich mediów społecznościowych i wyszukiwarek jest dość specyficzny. Zamiast Googla jest Yandex, zamiast Facebooka - V Kontaktie, a już 28.03 testowo, na początek dla wybranych influencerów, a po testach dla szerszego grona odbiorców ma zostać udostępniona platforma Rossgram - rosyjska odpowiedź na Instagram, który według firmy Brand Analytics badającej aktywność sieci społecznościowych w Rosji, był do niedawna najpopularniejszym serwisem społecznościowym w tym kraju z 38 milionami aktywnych użytkowników.
Rossgram - rosyjska odpowiedź na zablokowanego Instagrama
Rossgram jest lustrzaną kopią znanego serwisu społecznościowego, w którym użytkownicy mogą dzielić się ze społecznością zdjęciami, krótkimi filmami i tzw. stories.
Na stronie startowej pod adresem rossgram.ru można przeczytać:
28 marca 2022 r. ruszy rosyjski odpowiednik Instagrama w wersji przeglądarkowej i z aplikacjami mobilnymi na systemy Android i iOS. Rossgram będzie miał również dodatkowe narzędzia monetyzacyjne dla użytkowników - płatny dostęp do treści, funkcję pozyskiwania funduszy (crowdfunding), program polecający i inne funkcjoanalności.
Już teraz masz możliwość zostania pierwszym użytkownikiem ze specjalnymi uprawnieniami.
Najpierw dostęp do serwisu ma być otwarty dla topowych blogerów i partnerów (sponsorów i inwestorów). Dla pozostałych użytkowników Rossgram będzie dostępny od kwietnia 2022.
Rosja banuje Instagrama, influencerzy rozpaczają
Niedawno sieć obiegło nagranie rozpaczającej na wieść o zbanowaniu Instagrama rosyjskiej influencerki. Serwis Nexta pisał: "Jedna z rosyjskich blogerek płacze, że jej Instagram przestanie działać. Nie przejmuje się tysiącami zmarłych, wliczając w to jej rodaków. Oczywiście jej największym zmartwieniem jest w tym momencie to, że nie będzie mogła publikować fotek jedzenia z restauracji"
Czytaj więcej: Rosyjska blogerka płacze z powodu odcięcia Instagrama
Rosyjscy celebryci i influencerzy zaczęli żegnać się z ulubioną aplikacją i swoją społecznością. W rosyjskojęzycznej części Instagrama pojawiły się wpisy zasmuconych instagramerów. Namawiających między innymi do przeniesienia się na inne platformy, w tym Telegrama. Nie wspominają jednak jaki jest główny powód blokady ich ulubionego serwisu.
Banowanie serwisów społecznościowych wyrazem cenzury
Tymczasem jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich blokadę zachodnich sieci społecznościowych Kreml motywuje między innymi troską o poglądy rosyjskiej młodzieży, która aktywnie korzysta z Internetu i zagranicznych mediów społecznościowych. O sile ich działania rządzący przekonali się przy okazji protestów antykremlowskich w latach 2011-2012 - były one wówczas istotnym instrumentem mobilizacji i koordynacji wystąpień. W rezultacie Moskwa w ostatnich latach za pomocą restrykcyjnego ustawodawstwa podejmowała próby cenzurowania internetu i niszczenia niezależnych kanałów komunikacji.
Czytaj także:
Caryce mody i żony oligarchów. Tak zareagowały na wojnę
Alicja Kabajewa przebywa w Szwajcarii. Powstała petycja o jej wydalenie
Możemy "legalnie" życzyć śmierci Putinowi. Facebook i Instagram pozwalają
***