Różne oblicza herbaty
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów świata, poza tradycyjnym zastosowaniem można ją również wykorzystać jako środek leczniczy, barwnik, naturalny konserwant, środek czyszczący czy... pieniądz.
W Europie herbata znana jest głównie jako napój, natomiast w sztuce kulinarnej narodów azjatyckich stosuje się suchą herbatę jako przyprawę kuchenną. Herbata ma także szerokie zastosowanie jako potrawa. W Birmie je się świeże listki herbaty jako sałatkę, w Tybecie gotuje się z nich zupę. W Chinach i Tajlandii bardzo rozpowszechniona jest kiszona herbata jako samodzielne danie lub jako dodatek do dań mięsnych i rybnych.
Ponadto Chińczycy i Birmańczycy stosują herbatę jako przyprawę w połączeniu z czosnkiem, co nadaje potrawom swoisty pikantny aromat. Czosnek roztarty w świeżym naparze herbaty był także od dawna stosowany jako narodowy rosyjski środek na ból zębów i zapalenie dziąseł. Medykament ten daje efekty już po kilku minutach od zastosowania, co można wyjaśnić bakteriobójczym, a także ściągającym działaniem na błonę śluzową.
Konserwant
Wiele osób nie lubi morskich ryb i mięczaków z uwagi na ich specyficzny zapach, warto więc wiedzieć, że herbata "usuwa i tłumi" morski zapach i wzbogaca mięso swoim aromatem poprawiając smak ryby. Wskazane jest np. moczenie śledzi w naparze herbacianym, gdyż doskonale neutralizuje on zapachy i morską sól. Ekstrakt, zwłaszcza ze świeżych zielonych liści, stosuje się także do konserwowania półproduktów spożywczych, np. mięs, jako dobry środek zapobiegający ich psuciu.
Środek czyszczący
Silne właściwości higroskopijne herbaty wykorzystywane są przy czyszczeniu gładkich powierzchni, np. lustro umyte zimnym naparem herbacianym nabiera pięknego połysku. Zimną esencję wykorzystuje się także do czyszczenia malowanej boazerii.
Herbata jest godna polecenia do odświeżania dywanów i tkanin obiciowych w ciemnych kolorach. Wystarczy je potrzeć zaparzonymi i wysuszonymi listkami herbacianymi, a później oczyścić odkurzaczem.
Nawóz
Rośliny hodowlane w domu będą nam wdzięczne, jeśli dodamy do ziemi zaparzonych listków herbaty lub podlejemy je czasem esencją herbacianą - wzmocni to i uodporni rośliny.
Pieniądz
Herbata wykorzystywana jest zatem w przeróżny sposób, ale szczególnie interesujące jest, że od setek lat ludy Chin, Mongolii, Tybetu i Syberii używały herbaty jako pieniądza - wypalając je w formę cegiełek, którymi płacono za towar.
Filozofia
Herbata to również filozofia życia, jak stwierdził Charles Lamb, znany smakosz herbaty: "Wiara w herbatę to wielka sztuka zakrywania piękna, by je odkrywać ponownie, i domyślania się czegoś czego nie ma się odwagi ujawnić. Jest to subtelna tajemnica, jak można śmiać się z samego siebie, dyskretnie ale serdecznie i tym samym jest to najdoskonalsza recepta filozofów na doskonałe samopoczucie".