Rtęć
Czytelnik zostaje oczarowany prostotą tych wierszy, a zarazem bogactwem doświadczenia, które wymyka się schematom. Tom prezentuje obrazy dalekie od codziennego życia i zgiełku, nawiązuje do przemijania, natury i rzeczywistości afirmatywnej.

Na publikację składają się 54. utwory pomieszczone w 3. tematycznych cyklach. "Moją poezję można by traktować jako swoistą nadinterpretację mojego bycia, nasuwa mi się tu neologizm: mojego jestnienia" - mówi autor. "Poezja jest grą, w którą wchodzę z moim czytelnikiem" - dodaje.
Potwierdza to Daria Paryła w swoim szkicu "Wysoki poziom rtęci", pisząc, że Bogusław Kierc nie boi się wchodzić do najbardziej ciemnych labiryntów ludzkiego istnienia, "przekonując czytelnika, że światy - duchowy i fizyczny spotykają się w jednym punkcie - w człowieku".
Urodzony w 1943 roku Bogusław Kierc jest poetą, aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego, wykładowcą teatralnym, reżyserem i pedagogiem, znanym edytorem utworów Rafała Wojaczka i Juliana Przybosia oraz dramaturgiem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Jego najnowszą książkę prezentują wiersze: "Naśladowanie", "Ósmy. Aliteracje", "Przejrzystość", "Mam chusteczkę haftowaną", "Trzynasty, trzy, cztery", rozmowa Stanisława Beresia oraz Martyny Garbacz z autorem, jego komentarz "Kamień i laur", głos w debacie o poezji oraz szkice Katarzyny Kaczmarek i Darii Paryły.
Publikacja jest piątym tomem autora w Biurze Literackim, wcześniej we wrocławskim wydawnictwie ukazały się książki: "Zaskroniec" (2003), "Szewski poniedziałek" (2005), "Plankton" (2006) i "Cło" (2008).Bogusław KiercRtęć