Rzym śladami św. Jana Pawła II
Dla nas, Polaków, Rzym zawsze kojarzy się z naszym papieżem. Wspominamy go zwłaszcza podczas ważnych świąt w Kościele katolickim. Wyjątkowym czasem jest Wielki Piątek i Droga Krzyżowa.
Odbywa się ona we wszystkich kościołach katolickich świata, jednak Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum jest wyjątkowa, bo przewodniczy jej papież, jest transmitowana na cały świat (w TVP 14 kwietnia od 21.00, czas: ok. 100 minut). W ciągu 27 lat pontyfikatu nasz papież tylko raz opuścił Drogę Krzyżową, 20 marca 2005 r. Za kilka dni zmarł...
Skąd wzięła się tradycja Drogi Krzyżowej w Koloseum? Pierwsza została zorganizowana w 1750 r. przez papieża Benedykta XIV (kilka lat wcześniej Koloseum zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan). Droga krzyżowa była organizowana corocznie, aż do roku 1870, czyli do likwidacji Państwa Kościelnego. Tradycję wznowił w 1964 r. Paweł VI.
Na co dzień Koloseum jest zabytkiem otwartym dla zwiedzających od rana do zmroku (bilet normalny 12 euro, ulgowy 7,50 euro, na podstawie jednego biletu można zwiedzić również położone nieopodal Forum Romanum i Palatyn). W Wiecznym Mieście co krok są miejsca kojarzące się z naszym papieżem, w tym szpital, którego nazwa budziła w nas i obawy, i nadzieje - to słynna klinika uniwersytecka Gemelli. Tu ratowano życie Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 r., tu przebywał kilka tygodni przed śmiercią.
Niezwykłą aura Rzymu sprzyja nostalgicznym wyprawom, ale warto też poznać jego radośniejsze oblicze. Wystarczy zanurzyć się w tłum przewijający się przez pełne uroku miejsca znane z wierszy, filmów, oper, pokazów mody, choćby Plac Wenecki i Plac Hiszpański z najsłynniejszymi schodami na świecie oraz Plac Barberini, gdzie można podziwiać Fontannę di Trevi. A gdy znużą nas rzymskie wędrówki w słoneczne dni, poszukajmy cienia w pięknych parkach...
Ostatni Droga Krzyżowa w Koloseum
W 2004 r., tak jak w latach ubiegłych, nabożeństwo pod przewodnictwem Jana Pawła II w Koloseum zakończyło watykańskie obchody Wielkiego Piątku. Było ostatnie z naszym papieżem, bo rok później, ze względu na zły stan zdrowia, pozostał w Watykanie. Ta uroczystość była też szczególna z tego względu, że krzyż niosła hiszpańska dziewczyna z Madrytu, gdzie tuż przed Wielkanocą miał miejsce tragiczny zamach (zginęło 191 osób, a 2 tys. było rannych).
Kaplica św. Sebastiana i grób św. Jana Pawła II
Od czasu beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011 r., nasz papież spoczywa w kaplicy św. Sebastiana, która znajduje się u wejścia do Bazyliki św. Piotra (wcześniej grób Jana Pawła II był w Grotach Watykańskich). Wchodząc do Kaplicy św. Sebastiana, mijamy "Pietę", rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską z ciałem Jezusa wykonaną przez Michała Anioła w XV w. z wielkiego głazu marmuru.
Pałac Apostolski i prywatne apartamenty
Papież w ostatnich latach życia nie rezygnował ze spotkań. Przyjmował wiernych w Pałacu Apostolskim, rezydencji papieskiej. Także dziś robi to papież Franciszek. Można również odwiedzić muzeum znajdujące się w pałacu. Natomiast z okien prywatnego apartamentu przy Bazylice św. Piotra papież w każdą niedzielę pozdrawia i błogosławi wiernych: tych na placu i przed telewizorami (modlitwa "Anioł Pański" jest transmitowana o godz. 12 w TVP1 i Telewizji Trwam). Ciekawe: plac przed bazyliką może pomieścić ok. 300 tys. ludzi.
Jak dojechać, co zwiedzić
Tanie loty do Rzymu: W obie strony można polecieć do Rzymu już od 238 zł.
Dojazd do Watykanu: Z głównego dworca Rzymu - Termini: metrem nitką "A" (kierunek Battistini do stacji "Ottaviano - San Pietro") lub autobusami 40 i 64 i pociągami do stacji "Roma San Pietro".
Muzea Watykańskie są czynne: poniedziałek-sobota od 9.00 do 18.00. W ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny. W piątki, od 21.04 do 27.10. 2017 muzea będą otwarte do 23.00. Bilet 16 euro, ulgowy 8 euro. Możliwy zakup online: biglietteriamusei.vatican.va/
Wjazd na kopułę Bazyliki: Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki, warto dostać się na jej kopułę. Wstęp jest płatny: wjazd windą - 8 euro, bez windy 6 euro (+ 221 schodków do dachu). Od dachu do szczytu kopuły wchodzenie tylko na nogach (320 schodków). Godziny otwarcia: 8.00-18.00 (od kwietnia do września); 8.00-17.00 (październik-marzec).
Fotografowanie zabytków: W większości sal Muzeów Watykańskich można robić zdjęcia i filmować bez używania lamp błyskowych. Zakazane jest to tylko w Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim.