Ściąganie długów z pensji - co jest dozwolone?

Potrącenie nałożonej kary pieniężnej nie wymaga zgody pracownika. To, co pracodawca może potrącić mu z pensji, jest natomiast określone w kodeksie pracy. Pracodawca musi to robić w określonej kolejności i pamiętać o ograniczeniach. Jakie długi można zatem ściągnąć z pensji i do jakiej maksymalnej wysokości? Informacje znajdziesz w tej poradzie.

dług
dług© Photogenica

Bez zgody pracownika

.
.123RF/PICSEL

Bez zgody można ściągać: alimenty i inne należności (np. zaległe raty kredytu), ściągane na podstawie tzw. tytułów wykonawczych. Są one ściągane jako pierwsze.

W następnej kolejności – udzielone przez pracodawcę zaliczki pieniężne.

Na końcu finansowe kary porządkowe (np. za nieprzestrzeganie przepisów bhp lub ppoż.). Kwoty te powinny być obliczone po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy.

Za zgodą

.
.123RF/PICSEL

Na inne niż wymienione potrącenia (np. składki na ubezpieczenie) pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie.

Kwota wolna od potrąceń

.
.123RF/PICSEL

Kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od tzw. dniówki. Łączna wysokość kar pieniężnych nie może przewyższać 1/10 pensji przypadającego pracownikowi do wypłaty, liczonej po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Alimenty mogą być odliczone w wysokości do 3/5 pensji, pozostałe długi lub zaliczki do połowy pensji. Jeśli jest kilka potrąceń (np. niespłacone raty i zaliczki od pracodawcy), można je odliczyć do połowy pensji.

Czy pracodawca musi mieć tytuł wykonawczy, aby ściągnąć np. alimenty?

.
.123RF/PICSEL

Tak. Jest to najczęściej wyrok lub ugoda sądowa zaopatrzone w tzw. klauzulę wykonalności.

Pensja jest chroniona

.
.123RF/PICSEL

Po potrąceniach na mocy tytułów wykonawczych (innych niż alimenty) musi zostać tzw. kwota wolna od potrąceń, czyli kwota min. pensji (obecnie 1750 zł br.) po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku zaliczek, musi zostawić 75 procent minimalnej pensji, 90 procent – przy karach pieniężnych.

Wskazówki

.
.123RF/PICSEL

Podstawa prawna: art. 87, 88, 108–113 Kodeksu pracy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas