Reklama

Reklama

Sen - twój klucz do świadomości

Psychologowie uważają, że dzięki snom możemy zrozumieć nasze potrzeby i rozwiązać problemy, które męczą nas na jawie. W realnym życiu otwiera to przed nami nowe możliwości.

Ludzie od zawsze próbują zrozumieć przesłanie zawarte w sennych marzeniach, interesują się nim także lekarze i psychologowie. Jednym z pierwszych, który badał znaczenie snów, był twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Nazwał on sny "królewską drogą do nieświadomości". Dziś powstają całe instytuty badawcze zajmujące się gromadzeniem wiedzy na ten temat, współcześni psychologowie szukają odpowiedzi, jak dzięki snom można poprawić i wzbogacić swoje życie.

Mówią ci o twoich najważniejszych potrzebach

Reklama

Tych, z których zdajesz sobie sprawę, ale też nieuświadomionych. Zdaniem psychologów, marzenia senne przywołują nasze prawdziwe emocje. Emocje z kolei są jak radary (niektórzy nazywają je "wskaźnikami somatycznymi"), które sygnalizują potrzeby. Innymi słowy: ze snów możemy odczytywać, czego nam brak do szczęśliwego, harmonijnego życia. Im potrzeby są ważniejsze, tym emocje silniejsze i wyraźniej dochodzą  do głosu.

Co ciekawe, są obrazy, które przewijają się jak leitmotivy w snach niemal wszystkich ludzi. One mówią o podstawowych, uniwersalnych ludzkich potrzebach, takich jak potrzeba bezpieczeństwa.

Zgubiłaś się w nieznanej okolicy

Szukasz wyjścia, czujesz się jak w labiryncie, pułapce. Trafiasz na zamknięte drzwi, wchodzisz w las, z którego nie ma wyjścia. W innej wersji spadasz z urwiska, nie możesz się zatrzymać. Taki sen może sygnalizować, że brak ci jasnego celu albo nie masz przekonania do tego, w co się angażujesz. Jest jak ostrzeżenie: zastanów się, czy dobrze wybierasz, czy działasz zgodnie z tym, co jest dla ciebie ważne. 

Wracasz w czasy dzieciństwa

Do tego domu, w którym dorastałaś, na podwórko, gdzie się bawiłaś. Widzisz siebie jako dziewczynkę, spotykasz ludzi  z tamtych czasów. Czujesz spokój, ulgę albo przeciwnie - smutek. To może być sygnał, że z jakiegoś powodu teraz nie czujesz się bezpiecznie i tęsknisz za czasem, kiedy potrzeba bezpieczeństwa była zaspokojona.

Ścigasz kogoś albo uciekasz

Śnisz o tym, jeżeli w realnym życiu przeczuwasz jakieś zagrożenie. Może to być utrata pracy, kłopoty finansowe, niepewność dotycząca przyszłości. Sen daje ujście emocjom, ale też informuje, że brak ci poczucia kontroli. Podświadomość mówi: działaj, przejmij inicjatywę, podejmij decyzję, wtedy poczujesz, że masz wpływ na swoje życie.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje