Sen - twój klucz do świadomości
Psychologowie uważają, że dzięki snom możemy zrozumieć nasze potrzeby i rozwiązać problemy, które męczą nas na jawie. W realnym życiu otwiera to przed nami nowe możliwości.
Ludzie od zawsze próbują zrozumieć przesłanie zawarte w sennych marzeniach, interesują się nim także lekarze i psychologowie. Jednym z pierwszych, który badał znaczenie snów, był twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Nazwał on sny "królewską drogą do nieświadomości". Dziś powstają całe instytuty badawcze zajmujące się gromadzeniem wiedzy na ten temat, współcześni psychologowie szukają odpowiedzi, jak dzięki snom można poprawić i wzbogacić swoje życie.
Mówią ci o twoich najważniejszych potrzebach
Tych, z których zdajesz sobie sprawę, ale też nieuświadomionych. Zdaniem psychologów, marzenia senne przywołują nasze prawdziwe emocje. Emocje z kolei są jak radary (niektórzy nazywają je "wskaźnikami somatycznymi"), które sygnalizują potrzeby. Innymi słowy: ze snów możemy odczytywać, czego nam brak do szczęśliwego, harmonijnego życia. Im potrzeby są ważniejsze, tym emocje silniejsze i wyraźniej dochodzą do głosu.
Co ciekawe, są obrazy, które przewijają się jak leitmotivy w snach niemal wszystkich ludzi. One mówią o podstawowych, uniwersalnych ludzkich potrzebach, takich jak potrzeba bezpieczeństwa.
Zgubiłaś się w nieznanej okolicy
Szukasz wyjścia, czujesz się jak w labiryncie, pułapce. Trafiasz na zamknięte drzwi, wchodzisz w las, z którego nie ma wyjścia. W innej wersji spadasz z urwiska, nie możesz się zatrzymać. Taki sen może sygnalizować, że brak ci jasnego celu albo nie masz przekonania do tego, w co się angażujesz. Jest jak ostrzeżenie: zastanów się, czy dobrze wybierasz, czy działasz zgodnie z tym, co jest dla ciebie ważne.
Wracasz w czasy dzieciństwa
Do tego domu, w którym dorastałaś, na podwórko, gdzie się bawiłaś. Widzisz siebie jako dziewczynkę, spotykasz ludzi z tamtych czasów. Czujesz spokój, ulgę albo przeciwnie - smutek. To może być sygnał, że z jakiegoś powodu teraz nie czujesz się bezpiecznie i tęsknisz za czasem, kiedy potrzeba bezpieczeństwa była zaspokojona.
Ścigasz kogoś albo uciekasz
Śnisz o tym, jeżeli w realnym życiu przeczuwasz jakieś zagrożenie. Może to być utrata pracy, kłopoty finansowe, niepewność dotycząca przyszłości. Sen daje ujście emocjom, ale też informuje, że brak ci poczucia kontroli. Podświadomość mówi: działaj, przejmij inicjatywę, podejmij decyzję, wtedy poczujesz, że masz wpływ na swoje życie.
***Zobacz także***
Podpowiadają rozwiązania problemów
Deirdre Barrett, badaczka snów, psycholog i psychiatra z Harvardu, przeprowadziła eksperyment, w którym udowodniła, że marzenia senne można wykorzystać do rozwiązywania autentycznych problemów. Poprosiła studentów, by każdy z nich wybrał jakiś osobisty dylemat, pomyślał o nim codziennie przed zaśnięciem i po przebudzeniu zapisał sen. Już po kilku dniach jedna czwarta studentów we śnie znalazła rozwiązanie.
W podobny sposób Mendelejew wyśnił obraz tablicy okresowej pierwiastków, a Elias Howe wymyślił maszynę do szycia. Kiedy zasypiamy, w mózgu uruchamia się mechanizm, który neurobiolodzy nazywają siecią aktywności bazowej. Daje on dostęp do znacznie większej puli skojarzeń, niż mamy na jawie. Dlatego śniąc, łatwiej znajdujemy odpowiedzi.
Gdy nurtuje cię jakieś pytanie, zadaj je sobie przed zaśnięciem
Po przebudzeniu zanotuj sen, by go zapamiętać. W wolnej chwili usiądź w fotelu, wyłącz telewizor, telefon i komputer, pozwól sobie na luźne skojarzenia z tym snem związane. Nie próbuj zrozumieć jego fabuły, pozwól się prowadzić obrazom. Właściwe skojarzenie pojawi się samo.
Jeśli masz podjąć decyzję, prześpij się z nią - dosłownie
Odłóż decyzję na kilka dni. W tym czasie jak najdokładniej staraj się zapamiętywać sny: śnione sytuacje i emocje, które im towarzyszyły. Warto na ten czas założyć dziennik snów. Następnie, przeglądając notatki, zastanów się, które sny miały coś wspólnego z czekającą cię decyzją. Jakie uczucia budziły? Poczucie ulgi czy niepokój? Jeśli czułaś ulgę, decyzja jest dla ciebie dobra.
***Zobacz także***
Przygotowują do trudnych wydarzeń w przyszłości
Psycholodzy ewolucyjni mówią, że śniąc, "trenujemy" to, co czeka nas na jawie, stawiamy czoła najgorszym scenariuszom, żeby przygotować na nie psychikę.
Uczniowie, którzy śnią o oblanych egzaminach, jedynkach, uzyskują lepsze wyniki niż ci, którzy takich koszmarów nie mają. Czy dlatego, że bardziej przeżywają naukę? Badacze przypuszczają, że to raczej efekt przygotowania we śnie do stresu związanego ze szkołą.
Śnią ci się koszmary dotyczące przyszłości
Ośmieszasz się w pracy, zawalasz ważną sprawę lub dzieje się coś równie potwornego. Po przebudzeniu powiedz sobie wyraźnie: jeśli spotka mnie jakieś niepowodzenie, na pewno nie będzie aż tak straszne i nie będę czuła aż takiej paniki, jaka mi towarzyszyła tej nocy. Poczujesz ulgę, lęk przed najbliższą przyszłością, jeśli nawet pozostanie, będzie zdecydowanie mniejszy.
W koszmarach wraca to, co się zdarzyło
Podświadomość chce cię przed tym ostrzec. Potraktuj sen jak wskazówkę i okazję, żeby "rozliczyć się" z tamtą sytuacją, bo - świadomie lub nie - wciąż się jej obawiasz. Pomyśl, co jest prawdziwą przyczyną lęku, i czy ty sama, w realnym życiu, możesz coś zrobić, żeby tego czegoś uniknąć. Jeśli tak, zaplanuj działanie.
***Zobacz także***
Trzy sposoby na zapamiętanie snów
1. Prowadź dziennik snów. Połóż koło łóżka długopis i zeszyt specjalnie do notowania snów. Notatki najlepiej robić natychmiast po przebudzeniu, zanim spojrzysz na telefon, wstaniesz, zaparzysz kawę - bo każda aktywność na jawie zaciera pamięć tego, co się śniło. Na początku niewiele będziesz miała do zapisania, z czasem jednak zapamiętanych snów będzie coraz więcej - nawet 7-8 w ciągu jednej nocy. Będziesz też potrafiła czerpać z nich więcej wskazówek.
2. Opowiedz sen zaraz po przebudzeniu. Jeśli nie partnerowi, to samej sobie. Staraj się zrelacjonować całą historię, która "przydarzyła ci się" w nocy, od początku do końca (do przebudzenia), bez względu na to, jak bardzo wydaje ci się absurdalna. Zwróć uwagę, jakie uczucia w tobie budzi. Emocje są drogowskazami, które prowadzą do znaczeń snu, ale też dzięki nim łatwiej sny zapamiętać.
3. Przyśnij to jeszcze raz. Jeśli po przebudzeniu możesz pozwolić sobie na drzemkę (np. w niedzielny poranek), zanim ponownie uśniesz, postanów, że wrócisz do tamtego snu. Zwykle wtedy udaje się wyśnić ciąg dalszy i zapamiętać cały sen. Taka metoda działa najlepiej wtedy, gdy senne marzenie budzi przyjemne, błogie uczucia.