Sercątko

Ubiegłoroczna kandydatka do Literackiej Nagrody Nobla Herta Müller (ur. 1953) to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej.

article cover
Wydawnictwo Czarne

"Sercątko" można odczytać jako apel o upamiętnienie zbrodni Securitate - to wymiar historyczny książki. Ale jest też inna, intymna strona powieści, którą budują reminiscencje z dzieciństwa - bolesne poznawanie świata i jego reguł.
Książka napisana jest fascynującym językiem. Bezpośredni i surowy niczym w raporcie, jest zarazem poetycki: z pełną dyscypliny metaforyką, rytmem , specyficzną symboliką. Müller nie bawi się materią słowa , nazywa (rzeczy) po imieniu, bez tkliwości, z bystrością znakomitego obserwatora, z wiarygodnością uczestnika i tragizmem ofiary. - Opracowała Verena Majchrowska
"Müller opowiada o codzienności totalitaryzmu, stwarzając niezwykle sugestywny język zbliżony do magicznego realizmu, stanowiący jego specjalną odmianę, pozbawioną niewinności i wszelkich złudzeń łagodzących ból. Ta książka rani, pokazuje otchłanie ukryte w zwykłych słowach, gestach i otaczających nas rzeczach. I wzywa do patrzenia, myślenia, dawania świadectwa". - Katarzyna Leszczyńska, "Tygodnik Powszechny"
"Pierwsza na polskim rynku powieść Herty Müller to prawdziwe arcydzieło". - Michał Witkowski, "Gazeta Wyborcza"

"Sercątko to podróż po komunistycznej Rumunii - duszna, opowiedziana mocnymi słowami wyprawa do piekieł". - "Frankfurter Allgemeine Zeitung"
"Piękna w swej szorstkości i niemal bezwzględna, nieugięta i czysta w swej kompozycji - taka jest poetyka Herty Müller". - "Frankfurter Rundschau"
Sercątko
Herta Müller
Wydawnictwo Czarne

Wydawnictwo Czarne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas