Skąd najlepiej pożyczyć pieniądze?
Banki i firmy pożyczkowe mają sporo propozycji kredytów. Jest w czym wybierać. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać, by wyłapać nie tylko zalety, ale i wady danej oferty. Co się najbardziej opłaca? Poniżej krótkie porównanie różnych typów ofert.
Kredyty konsumenckie
Banki udzielają ich w kwocie od kilkudziesięciu do dwustu tysięcy zł.
Plusy: dość niskie oprocentowanie takiego kredytu, już od 5-6 procent.; może być przyznany w kilka dni.
Minusy: warunkiem otrzymania kredytu są stałe dochody, np. z umowy o pracę, działalności, renty; aby dostać niższe oprocentowanie, trzeba przelewać zarobki na rachunek w danym banku.
Kredyt odnawialny na koncie
To możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanej kwoty kredytu, bez konieczności podpisywania za każdym razem odrębnych umów.
Plusy: niskie prowizje za przyznanie kredytu – od 0,5 do 2 procent.; odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej części kredytu; nie ma konieczności dokonywania systematycznych spłat zadłużenia.
Minusy: wysokość kredytu zależy od wpływów na konto i tego, od kiedy mamy rachunek w danym banku; długo czeka się na decyzję banku.
Kredyt z firmy pożyczkowej
Jest duży wybór ofert tych pożyczek, zwłaszcza w firmach internetowych.
Plusy: prosta procedura, mała liczba wymaganych dokumentów i... gotówka praktycznie od ręki.
Minusy: wysokie koszty uzyskania pożyczki (odsetki, prowizje); niskie kwoty udzielanych pożyczek, zwykle do kilku tysięcy zł.