Skoncentruj się - uważność w czasach social media

Z roku na rok czas koncentracji uwagi u dorosłego człowieka stale maleje. Z badań przeprowadzonych przez Microsoft wynika, że w 2000 roku wynosił on 12 sek. w 2015 roku zaledwie 8. Analityk trendów Michael McQueen winą obarcza nowe technologie.

Jeśli tylko mamy wolną chwilę sięgamy po telefon, aby bezmyślnie przewertować wszystkie media społecznościowe.
Jeśli tylko mamy wolną chwilę sięgamy po telefon, aby bezmyślnie przewertować wszystkie media społecznościowe.123RF/PICSEL

- Nieustanne korzystanie z nowych technologii może zwiększyć naszą zdolność do wykonywania wielu czynności, ale odbywa się to kosztem naszej koncentracji - komentuje w wywiadzie dla magazynu internetowego "Buro 24/7" Michael McQueen, analityk trendów autor książki "Momentum: How to Build it, Keep it, or Get it Back".

Zdaniem analityka najważniejsze jest uświadomienie sobie, jaki wpływ na naszą koncentrację wywierają wszelkie urządzenia mobilne. Podkreśla, że większość z nas działa instynktownie - jeśli tylko mamy wolną chwilę sięgamy po telefon, aby bezmyślnie przewertować wszystkie media społecznościowe.

- Gdy jesteśmy tego świadomi, łatwiej nam odzyskać kontrolę nad technologią, upewnijmy się, że nie jesteśmy jej niewolnikami. Można wyznaczyć pewne granice korzystania z aplikacji, nie spać z telefonem przy łóżku - wyjaśnia ekspert.

Podobnie rzecz się ma do czasu spędzanego w pracy, tu w szczególności warto oderwać się od mediów społecznościowych, które nie tylko wpływają na naszą koncentrację, ale i efektywność.

- Badania wskazują, że współczesny pracownik jest rozpraszany lub sam przerywa pracę średnio co trzy minuty. Jedną z najważniejszych strategii, o jakich mówię w książce to przejęcie kontroli nad otoczeniem i umiejętne radzenie sobie z bodźcami. Musimy pamiętać, że koncentracja poprawia naszą efektywność - tłumaczy Michael McQueen.

Zatem, jeśli chcemy okiełznać nowe technologie, warto w czasie pracy wyłączyć powiadomienia z aplikacji, sprawdzać pocztę w określonych przedziałach czasowych i starać się pozostać w modnym ostatnio nurcie mindfulness. Jak podkreśla McQueen, uważność jest potężną umiejętnością zwiększającą naszą zdolność do skupienia i koncentracji. (PAP Life)

Rzadkie chorobyINTERIA.PL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas