Reklama

Reklama

​Sny - jak zrozumieć ich znaczenie?

Treść naszych marzeń sennych nie jest przypadkowa. W ten sposób nasza podświadomość próbuje nam coś powiedzieć i o czymś przypomnieć. Jak zatem interpretować znaczenie snów?

Znaczenie snów fascynuje ludzi od wieków. Kiedyś uważano, że treść marzeń sennych pełna jest tajemniczych symboli, które mają swoją interpretację, ale jej znalezienie, wymaga fachowej wiedzy. Wierzono też w magiczne znaczenie snów.

Innego zdania był Zygmunt Freud, który twierdził, że poprzez nasze marzenia senne docierają do nas istotne informacje z naszej podświadomości. Według twórcy szkoły psychoanalizy, podświadomość to miejsce, do którego "upychamy" wszystko to, co dla naszej psychiki trudne i niewygodne: bolesne wspomnienia, przykre uczucia, lęki i wątpliwości. W ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni i otoczeni różnego typu bodźcami, łatwo nam wypierać określone myśli i emocje. Dlatego podświadomość dochodzi do głosu w nocy, podczas snu.

Reklama

Jak tłumaczyć sny?

Interpretowanie marzeń sennych nie jest proste, tak, jak proste nie są nasze sny. Zwykle łączą się w nich wątki i ludzie należący do różnych sfer naszego życia, pojawiający się w różnych sytuacjach. Treść marzeń może wydawać się absurdalna, przedziwna i pozbawiona sensu, ale właśnie w ten sposób nasza psychika próbuje "podsunąć" nam to, co trudne, warte uwagi, z czym nie potrafimy się uporać.

Interpretacja treści snu w przypadku każdego z nas będzie dawała inne wyniki, bo treść życia każdego człowieka jest inna. Są jednak pewne stałe elementy, które najczęściej pojawiają się w marzeniach sennych wielu osób. Jak je odczytywać? Oto krótki przewodnik.

Sny o spadaniu

 Istnieje stereotyp mówiący o tym, że jeśli śnisz, że spadasz i we śnie uderzysz w ziemię, wkrótce umrzesz w realnym życiu. Nie ma on nic wspólnego z prawdą.

Co więc oznacza, jeśli śni nam się, że z wysokości, bezwładnie spadamy w dół? Że sprawy w twoim życiu nie idą w dobrym kierunku. Że czegoś się boisz, coś cię niepokoi, czujesz, że tracisz kontrolę nad ważnymi kwestiami. Możliwe też, że nie czujesz się do końca pewny, że ostatnio podjęte decyzje są prawidłowe. Sen o spadaniu symbolizuje też napięcie, brak radości życia i spontaniczności.


Sny o nagości

Jeśli śni ci się, że paradujesz nago po ulicach, albo, że występujesz bez ubrania w ważnych sytuacjach i momentach, prawdopodobnie boisz się oceny i obnażenia swoich niedoskonałości. Możliwe też, że w pewnych sytuacjach nie postępujesz do końca uczciwie i boisz się, że ktoś cię zdemaskuje.

Sen o ucieczce

Uciekasz, bo czujesz, że ktoś cię goni. Próbujesz uniknąć spotkania ze znanym lub anonimowym napastnikiem. Biegniesz we śnie, a po przebudzeniu czujesz, że naprawdę brakuje ci tchu.

Wszystkie te sny mogą znaczyć, że w twoim realnym życiu dzieje się coś, czego chciałbyś uniknąć. Możliwe, że czegoś bardzo się boisz i nie potrafisz skonfrontować się z tym lękiem, więc mocno wypierasz go do podświadomości.

 Jeśli śnisz, że goni cię zwierzę, możliwe, że wypierasz gniew, złość, a nawet agresję. Jeśli osobą goniącą jest konkretny, znany ci człowiek, prawdopodobnie relacja z nim osacza cię i jest dla ciebie zbyt bliska i intensywna.

Sen o byciu w ciąży

Ten sen ma kilka interpretacji. U młodych kobiet oznacza zwykle pragnienie posiadania dziecka połączone z lękiem przed porodem lub obawą przed byciem niedobrą matką. Może też być obawą przed zmianami, zapowiedzią trudnych czasów, strachem przed wejściem zbyt głęboko w relację i utratą niezależności.

Sen o lataniu

Dla wielu osób, którym przytrafiają się tego typu sny, są one niesamowicie ekscytującym przeżyciem. Sen ten jest zazwyczaj wyrazem tęsknoty za wolnością i pragnienia wyzwolenia się ze sztywnych norm i konwenansów. Może też oznaczać potrzebę ucieczki w świat magii i fantazji.

Latanie we śnie jest też kojarzone z seksualnością i chęcią przełamania norm i stereotypów.

Sen o byciu zdradzanym

Czy sen, w którym twój stały partner cię zdradza jest proroctwem, że wkrótce naprawdę dopuści się niewierności? Niekoniecznie. Prawdopodobnie jest jednak sygnałem, że nie czujesz się w tym związku do końca pewnie, masz obniżone poczucie własnej wartości i obawiasz się, że ktoś trzeci może rozbić waszą relację.

Możliwe też, że waszym związku brak komunikacji, zaufania i lojalności, a ty nie otrzymujesz emocjonalnego bezpieczeństwa.

Sen o śmierci

Wielu osobom zdarza się mieć sny, w których ktoś z ich bliskich umiera. Nie są one - wbrew powszechnemu przekonaniu - zapowiedzią, że temu człowiekowi realnie coś się stanie.

Więcej mówią o lękach osoby śniącej i wyrażają obawę przed zmianą, rozstaniem, utratą ważnych osób i relacji. Są też znakiem lęku przed upływającym czasem, mogą przytrafiać się tym, którzy boją się dorosłości i odejścia z domu dzieci, albo śmierci rodziców.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje