Reklama

Reklama

​Sny - jak zrozumieć ich znaczenie?

Treść naszych marzeń sennych nie jest przypadkowa. W ten sposób nasza podświadomość próbuje nam coś powiedzieć i o czymś przypomnieć. Jak zatem interpretować znaczenie snów?

Znaczenie snów fascynuje ludzi od wieków. Kiedyś uważano, że treść marzeń sennych pełna jest tajemniczych symboli, które mają swoją interpretację, ale jej znalezienie, wymaga fachowej wiedzy. Wierzono też w magiczne znaczenie snów.

Reklama

Innego zdania był Zygmunt Freud, który twierdził, że poprzez nasze marzenia senne docierają do nas istotne informacje z naszej podświadomości. Według twórcy szkoły psychoanalizy, podświadomość to miejsce, do którego "upychamy" wszystko to, co dla naszej psychiki trudne i niewygodne: bolesne wspomnienia, przykre uczucia, lęki i wątpliwości. W ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni i otoczeni różnego typu bodźcami, łatwo nam wypierać określone myśli i emocje. Dlatego podświadomość dochodzi do głosu w nocy, podczas snu.

Jak tłumaczyć sny?

Interpretowanie marzeń sennych nie jest proste, tak, jak proste nie są nasze sny. Zwykle łączą się w nich wątki i ludzie należący do różnych sfer naszego życia, pojawiający się w różnych sytuacjach. Treść marzeń może wydawać się absurdalna, przedziwna i pozbawiona sensu, ale właśnie w ten sposób nasza psychika próbuje "podsunąć" nam to, co trudne, warte uwagi, z czym nie potrafimy się uporać.

Interpretacja treści snu w przypadku każdego z nas będzie dawała inne wyniki, bo treść życia każdego człowieka jest inna. Są jednak pewne stałe elementy, które najczęściej pojawiają się w marzeniach sennych wielu osób. Jak je odczytywać? Oto krótki przewodnik.

Sny o spadaniu

 Istnieje stereotyp mówiący o tym, że jeśli śnisz, że spadasz i we śnie uderzysz w ziemię, wkrótce umrzesz w realnym życiu. Nie ma on nic wspólnego z prawdą.

Co więc oznacza, jeśli śni nam się, że z wysokości, bezwładnie spadamy w dół? Że sprawy w twoim życiu nie idą w dobrym kierunku. Że czegoś się boisz, coś cię niepokoi, czujesz, że tracisz kontrolę nad ważnymi kwestiami. Możliwe też, że nie czujesz się do końca pewny, że ostatnio podjęte decyzje są prawidłowe. Sen o spadaniu symbolizuje też napięcie, brak radości życia i spontaniczności.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje