Spektakl “Radio Mariia” zejdzie z afiszy? Ordo Iuris chce złożyć zawiadomienie do prokuratury

Spektakl “Radio Mariia” w Teatrze Powszechnym obraża uczucia religijne chrześcijan — twierdzi Ordo Iuris i zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

"Radio Mariia" to futurystyczna sztuka zadająca pytanie o przyszłość Kościoła w Polsce
"Radio Mariia" to futurystyczna sztuka zadająca pytanie o przyszłość Kościoła w PolsceInstagram

Odro Iuris: Obrazoburcze przedstawienie godzące w chrześcijan

Ordo Iuris uważa, że prezentowana w spektaklu “Radio Mariia" wizja przyszłości Polski, jako kraju gdzie kościoły zamieniono w lokale rozrywkowe, a katolicy ścigani są listami gończymi i systemowo represjonowani, godzi w uczucia religijne chrześcijan. Szczególne oburzenie wzbudziła scena, w której do kosza na śmieci wyrzucane są krzyże, portery papieża i inne przedmioty kultu religijnego.

Ordor Iuris określa "Radio Mariia" obrazoburczym spektaklem
Ordor Iuris określa "Radio Mariia" obrazoburczym spektaklemFacebook

“W ostatnim czasie w sposób drastyczny wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan" stwierdza Magdalena Majkowska — członek zarządu Instytutu Ordo Iuris i dodaje: “Tym istotniejsze jest reagowanie na wszystkie tego typu zdarzenia. Brak reakcji karnej ośmiela bowiem kolejnych naśladowców". Realizując cel ochrony wartości chrześcijańskich, organizacja planuje złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej.

Teatr Powszechny: Inteligenta satyra i pytanie o przyszłość Kościoła

Rzecznik prasowy Teatru Powszechnego Mateusz Węgrzyn w informacji dla PAP podkreślił, że spektakl jest fikcją artystyczną i performancem, posługuje się metaforami, symbolami i ironią.

"Twórczynie i twórcy, kreując scenariusze przyszłości, odnieśli się do powszechnie znanych nadużyć hierarchów polskiego Kościoła katolickiego: tuszowania pedofilii klerykalnej, homofobicznej i mizoginicznej mowy nienawiści oraz niebezpiecznego połączenia władzy kościelnej z władzą państwowo-partyjną i mediami rządowymi. W dalszej kolejności zapytali, jak te szkodliwe zjawiska mogą wpłynąć na zachowania społeczne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat".

Widzowie, chcący uczestniczyć w wydarzeniu, na stronie internetowej teatru znajdą informacje, że jest to widowisko przeznaczone dla osób od 18 roku życia podejmujące tematykę religijną. Zauważono także, że pomimo jego satyrycznego charakteru niektóre sceny mogą zostać uznane za kontrowersyjne.

"Radio Mariia" to nie pierwszy budzący poruszenie spektakl Teatru Powszechnego. W 2017 roku niezwykle kontrowersyjna okazała się sztuka "Klątwa", a na przełomie 2019/2020 roku szeroko dyskutowane były "Diabły". 

Międzynarodowy projekt podejmujący zagadnienie znaczenia wiary w życiu społecznym

Sztuka “Radio Mariia"miała swoją premierę 13 stycznia w Teatrze Powszechnym imienia Zygmunta Hübnera. Spektakl wyreżyserowała Roza Sarkisian w ramach międzynarodowej inicjatywy “Face to Faith", której celem jest dyskusja o znaczeniu wiary dla europejskich społeczeństw. Projekt finansowany jest ze środków “Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Zobacz także:

Woźniak: Dzieci są dziś wymagające. Trudno je ściągnąć do teatruNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas