"Spójrz na tego ptaszka!" Psycholog: Jeśli partner zda test, to ten jedyny

"Zobacz, to dzięcioł!" - wskazuje na drzewo za oknem młoda kobieta. Reakcja na tę wiadomość zadecyduje, czy partner lub przyjaciel zda test. "Test ptaszka" wykracza jednak poza viral i ma swoje odzwierciedlenie w psychologicznych badaniach, udowadniających, że rzeczywiście działa. Na czym polega tiktokowy trend i dlaczego na jego punkcie oszalały miliony ludzi na całym świecie?

Patrzenie w jednym kierunku i zainteresowanie partnerem to fundamenty do budowania trwałego związku
Patrzenie w jednym kierunku i zainteresowanie partnerem to fundamenty do budowania trwałego związkuCanvaProINTERIA.PL

Test ptaszka - na czym polega i co może nam dać?

Brzmi dość zabawnie, a może nawet zbyt trywialnie, by spojrzeć na niego z uwagą w pierwszej chwili, ale viralowy "test ptaszka" z Tik Toka ma wiele wspólnego z racjonalnym podejściem do ocenienia siły związku. Teoria, która zgromadziła kilka milionów wyświetleń na platformie, polega na tym, by sprawdzić, jak partner zareaguje, gdy będziemy próbowali zwrócić jego uwagę na coś pozornie błahego, nieistotnego, na przykład na ptaszka, którego dojrzeliśmy przez okno. Jeśli wybranek porzuci czynność, którą aktualnie wykonuje i żywo zainteresuje się tematem, zdaje test. Co to znaczy? To bardzo dobrze wróży na przyszłość związku, bowiem mamy przesłanki co do tego, by mieć pewność, że nasza druga połówka przejmuje się naszymi słowami, przywiązuje wagę do naszych zainteresowań i chce uczestniczyć w chwili, która budzi naszą ciekawość. A wspólne zainteresowania i liczenie się z tym, co nas frapuje to solidny fundament do zbudowania trwałej relacji.

TikTokerki testują nie tylko partnerów

Użytkowniczki popularnej platformy z filmikami "zalały" go swoimi testami. Część z nich opowiada o teorii sprawdzania relacji tym sposobem, a reszta filmuje moment reakcji na rzekomo zauważonego ciekawego dzięcioła czy kardynała. Hana (nick: davidandhana) włączyła nagrywanie przednią kamerką, będąc ze swoim partnerem na zewnątrz. Krzyknęła, że zauważyła ptaka i wskazała na pobliskie drzewo. Nagrała swojego chłopaka, jak długo spogląda na drzewo, poszukując okazu i dopytując: "Gdzie on jest?". Dziewczyna pochwaliła go, że zdał test.

Inna TikTokertka, Alyssa (nick: alyssacardib) na nagraniu najpierw wyjaśnia, czym jest popularny trend, a potem zachęciła, by wypróbować go także na swoich przyjaciołach. - Od jakiegoś czasu spotykałam się z nową koleżanką. Gdy byłyśmy na kawie, postanowiłam sprawdzić na niej teorię ptaszka. W pewnym momencie krzyknęłam do niej, że widzę na drzewie za oknem dzięcioła. Ona natychmiast spojrzała w okno, a przez kolejne 10 minut wyszukiwałyśmy ciekawostki na temat tego gatunku, wymieniając się nimi. Do dziś jesteśmy przyjaciółkami. To działa - podsumowała. J3analaurie z kolei nagrała film, w którym testuje swojego chłopaka, mówiąc mu, że zauważyła kardynała. Chłopaka nie widać w kadrze, ale słychać go jak się zbliża i mówi: "Uwielbiam kardynały, gdzie on jest? Lubię też sójki błękitne". Kobieta przytula partnera, po czym nachyla się do telefonu i szepcze: "Zdał".

Viral poparty badaniami psychologa

Okazuje się, że TikTokowy test wykracza poza fenomen internetowy. Instytut Gottmana z USA pisał o tym sposobie sprawdzenia poziomu zainteresowania drugą osobą w związku, popierając go tzw. teorią składania ofert w związku. W toku przeprowadzonych przez Gottmana badań obejmujących pary przed i po zawarciu związku małżeńskiego okazało się, że te z nich, które przed decyzją o ślubie częściej "zwracały się ku sobie" i odpowiadały na "złożone oferty", pozostawały ze sobą.

Wykazane zaangażowanie i zainteresowanie tym, co proponuje partner sprawia, że czujemy się pewniej w związku
Wykazane zaangażowanie i zainteresowanie tym, co proponuje partner sprawia, że czujemy się pewniej w związkuCanvaProINTERIA.PL

Liczby nie kłamią: 86% badanych par, które zdawały testy podobne do tego z ptakiem, były na siebie uważne i były w stanie zbudować silną relację. O co chodzi z "ofertami" i "zwracaniem się ku"? Każda próba zwrócenia uwagi partnera jest "ofertą", czyli wyciągniętą ku niemu dłonią. Gdy partner zwróci się w stronę zaproponowaną przez swoją wybrankę, wykazuje zaangażowanie i przyjmuje "ofertę" tym samym pokazując gotowość na poważną relację i ogólne zainteresowanie potrzebami swojej drugiej połówki.

Warto sprawdzić w ten niewinny sposób poziom zaangażowania przyjaciela, partnera lub nowo poznanej osoby. Efekty mogą dostarczyć nam sporo informacji.

Andrzej Saramonowicz u Zdanowicz o recepcie na trwały związekINTERIA.PL

Źródła: 
today.com
tiktok.com
gottman.com

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas