Sposoby na miłość

Książka Michaela Mary "5 sposobów na miłość" przedstawia różnorodność form współczesnych związków: aseksualnych, seryjnie monogamicznych, na dystans czy równoległych.

Jeszcze nie tak dawno instytucję małżeństwa definiowano jako prawny związek mężczyzny i kobiety na całe życie, w którym role przydzielano odpowiednio do płci.

Reklama

Z czasem rozwinęły się jednak inne formy partnerstwa - już nie tylko "przetrwanie", ale i miłość erotyczna, dopasowana do indywidualnych upodobań, stała się spoiwem związku.

Brak przymusu ekonomicznego i restrykcyjnych przepisów sprawiły, że mamy do czynienia już nie tylko ze związkiem tradycyjnym, ale z najróżniejszymi formami związków: aseksualnymi, seryjnie monogamicznymi, na dystans czy też równoległymi.

Coraz częściej eksperymentujemy i przechodzimy przez ich różne formy, zmieniając partnerów, aby w końcu zbudować harmonijny związek. Zakładamy rodzinę tuż po maturze, żeby rozwieść się około 40. Albo też świadomie decydujemy się na samotność.

Za zmianami w płciowości i nowymi modelami związków nie nadąża wielu psychologów i seksuologów, lansując wciąż wyidealizowane modele partnerstwa i uważając, że trwałe godzenie partnerstwa i namiętności to konieczność, a jeśli ktoś ma z tym problemy, to po prostu nie pracuje nad swoim związkiem. Uparcie uznają oni za jedyny poprawny monogamiczny związek na całe życie, a poszukiwanie dla niego jakiejś alternatywy za przejaw niedojrzałości.

Jednakże poza tak wykoncypowaną, psychologiczną "normalnością" znajdzie się ogromna część populacji. Współczesne partnerstwo nie jest tylko bowiem schematem, ale coraz częściej wynikiem doświadczeń i uczenia się, dynamicznym kształtowaniem takiej formy związku, jaka jest nam najbliższa.

Celem tej książki jest przedstawienie różnorodności form współczesnych związków i zachęcenie do stworzenia takiego, który uwzględniałby zarówno pragnienia, jak i prawdziwe możliwości.

Michael Mary jest psychoterapeutą, który od 1979 r. pracuje jako doradca w terapii indywidualnej oraz w terapii par oraz prowadzi seminaria i kursy. Jest on znanym i lubianym pisarzem niemieckim,który napisał 15 książek, w tym kilka bestsellerów. Jego metoda w poradnictwie polega na różnorodności aspektów dotyczących zdrowia psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i stosunków międzyludzkich. Książki M. Mary, które ukazały się na polskim rynku: "12 zagrożeń w związku i jak ich uniknąć", "Pięć kłamstw w sprawach seksualności", "Ukryty plan życia".

Dowiedz się więcej na temat: dystans | sposoby | miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje