Srebro Stortebeckera
Kryminalna zagadka średniowiecznego Torunia.
Fabuła powieści została osnuta wokół zagadkowej śmierci agenta polskiego wywiadu. Dla jej wyjaśnienia, z rozkazu krakowskiego dworu, do Torunia przybywają: ambitny, realistycznie postrzegający rzeczywistość kupiec Niclos de Tulow i idealizujący otaczający go świat Jan z rodu Tęczyńskich. Próbując wyjaśnić zagadkę, wpadają w wir walki o bogactwo i wpływy. Wszystkie wskazówki, które odnajdują, prowadzą ich między najbogatszych mieszczan Torunia i toczonej za fasadą kamienic, uczt i pięknych strojów, nieustannej walki o srebro. Wiele tropów okazuje się jednak mylnych, a odkrycie zaskakującej przyczyny śmierci agenta poprzedzają dynamiczne zwroty akcji.
Akcja książki znajduje mocne podbudowanie w prawdziwych wydarzeniach historycznych. Ukazuje epokę, którą większość osób zna choćby z lekcji historii (Polska i Zakon Krzyżacki w przededniu wojny z 1410 roku), jednak przedstawia ją w świetle cichej walki służb wywiadowczych. Historyczny fundament powieści zbudowany jest w sposób niezwykle dla czytelników przystępny i zajmujący.
Również większość bohaterów powieści to postacie autentyczne. Autor nieco je tylko ubarwił i pozwolił im mówić językiem nam współczesnym. Wielką zaletą powieści jest również fakt, iż ślady opisanych wydarzeń łatwo można odnaleźć w pięknie zachowanej średniowiecznej starówce Torunia.
Krzysztof Wytrykowski - Urodzony w 1963 roku, w Warszawie. Studiował Germanistykę na UW i Historię Kościoła na ATK. Przez ostatnie kilkanaście lat związany był z rynkiem reklamy. Obecnie prowadzi kawiarnię na warszawskich Kabatach i odpoczywa od zgiełku Warszawy Centrum. Pracuje również nad kontynuacją powieści "Srebro Stortebeckera".
Srebro Stortebeckera
Krzysztof Wytrykowski