Stasiuk w drodze do Babadag
"Jadąc do Babadag" to najnowsza książka Adrzeja Stasiuka o podróży przez zapomnianą Europę. Nie ma w niej stolic, nie ma metropolii - jest europejska prowincja od Beskidu Niskiego aż po Albanię.
Bardzo możliwe, że jest to wyprawa w europejską "podświadomość", podróż w rejony, o których jednocząca się i modernizująca Europa wolałaby nie pamiętać.
Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia - przez te kraje podróżuje autor. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną.
Jednak autor ogląda te kraje w sposób pozbawiony kompleksów. Czasami ma się nawet wrażenie, że to jedyne kraje na Ziemi, co pozwala uniknąć nudnych i jałowych porównań z Zachodem bądź Wschodem.
"Jadąc do Babadag" to książka przygodowa i podróżnicza. Nie tylko w sensie geograficznym, ale także, a może przede wszystkim, duchowym.
INTERIA.PL jest patronem medialnym książki. Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie
Andrzej Stasiuk, ur. w 1960 r. w Warszawie, prozaik, poeta, krytyk literacki.
Właściciel niesztampowej biografii: usuwany ze szkół, był zaangażowany w ruchu pacyfistycznym, zdezerterował z wojska, za co trafił na półtora roku do więzienia.
Na podstawie tego ostatniego doświadczenia powstał debiutancki zbiór opowiadań "Mury Hebronu", będący zapisem drastycznych obrazów z życia w celi. W 1994 roku opublikował tom poezji "Wiersze miłosne i nie", a rok później powieść "Biały kruk", na podstawie której Jerzy Zalewski nakręcił film "Gnoje".
W 1995 roku ukazały się "Opowieści galicyjskie", jedna z najpopularniejszych jego książek, a następnie "Przez rzekę", "Dukla", entuzjastycznie przyjęta przez krytykę, "Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci", "Jak zostałem pisarzem", "Dziewięć" oraz "Tekturowy samolot". W 2000 roku wspólnie z Jurijem Andruchowyczem wydał "Moją Europę". Dwa eseje o Europie zwanej Środkową, z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem "Opowieści wigilijne", a rok później tom opowiadań "Zima".
Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody NIKE.
Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski i włoski.