Strzyżenie psa: Jak samodzielnie ostrzyc psa w domu?

Strzyżenie psa to w przypadku niektórych ras konieczność — chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale także wygodę i bezpieczeństwo czworonoga. W długiej sierści psy przynoszą ze spacerów źdźbła traw, kleszcze, wszy i pchły. Ponadto zaniedbanie długiej sierści szczególnie u nasady może sprzyjać infekcjom i grzybicy. Włosy niektórych ras mają przy tym tendencję do kołtunienia się, co nie wygląda estetycznie. Skrócić sierść można u weterynarza lub w salonie psiej urody, także w domu można przeprowadzić strzyżenie psa. Jak samodzielnie ostrzyc psa w domu, by było to bezpieczna dla nas i naszego czworonoga? Warto zastosować się do kilku zasad.

Strzyżenie psa: Jak samodzielnie ostrzyc psa w domu?
Strzyżenie psa: Jak samodzielnie ostrzyc psa w domu?123RF/PICSEL

Kąpiel i rozczesywanie

Pierwszym etapem strzyżenia psa jest kąpiel i rozczesanie sierści
Pierwszym etapem strzyżenia psa jest kąpiel i rozczesanie sierści 123RF/PICSEL

Strzyżenie psa trzeba rozpocząć od kąpieli, do której należy wykorzystać szampon dla psów. Skóra pupili ma inne pH niż nasza, dlatego w żadnym wypadku nie można używać szamponu do włosów dla ludzi. Jeśli sierść zwierzaka ma tendencję do tworzenia kołtunów, warto zastosować szampon z odżywką lub odżywkę już po umyciu włosów. W kolejnym kroku należy rozczesać psie włosy i wyczesać ewentualne kołtuny oraz osuszyć sierść.

Zapewnienie komfortu

Podczas strzyżenia pies powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Z tego względu warto przyzwyczajać go już od czasów szczenięcych do nożyczek i dźwięku maszynki. Jeśli zwierzak jest spokojny i zachowuje się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, nagradzajmy go smakołykami, ulubioną zabawką czy pieszczotami. Jeśli pies nie lubi strzyżenia i boi się nożyczek czy maszynki warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma czworonoga, dzięki czemu zabieg będzie dla niego o wiele bezpieczniejszy. Podczas strzyżenia dobrze jest mówić do psa łagodnym, uspokajającym głosem.

Strzyżenie psa: Odpowiednie narzędzia

W zależności od rasy potrzebne będą nożyczki, maszynka, a nawet trymer
W zależności od rasy potrzebne będą nożyczki, maszynka, a nawet trymer

Sierść psów najlepiej skracać specjalistycznymi nożycami i maszynkami z tego względu, że jest ona znacznie sztywniejsza i bardziej szorstka niż ludzkie włosy. Jeśli więc użyjemy zwykłej, elektrycznej maszynki to bardzo szybko jej ostrze stanie się tępe i nie będzie nadawało się już do powtórnego użytku. W przypadku nożyczek można zaryzykować użycie nieprofesjonalnego sprzętu. W przypadku niektórych ras konieczny będzie także trymer przeznaczony do psiej sierści.

Strzyżenie psa: Krok po kroku

Podczas strzyżenia pies powinien czuć się bezpiecznie
Podczas strzyżenia pies powinien czuć się bezpiecznie

Do skracania sierści czworonoga warto wybrać łazienkę lub inne pomieszczenie z płytkami bądź parkietem. Dzięki temu łatwiej będzie nam posprzątać pozostałości. Z tego samego powodu dobrym pomysłem będzie też rozścielenie folii.

Sierść psu należy skracać podobnie, jak włosy u ludzi, czyli obcinając ją na właściwą długość. Przy czym konkretne rasy psów mają określone wzorce jej skracania. Jeśli jednak pupil nie bierze udziału w konkursach, możemy strzyc go według własnego uznania. Najważniejsze, by strzyżenie zapewniło psu wygodę.

Po pierwszym strzyżeniu piec może nie wyglądać, tak jakbyśmy sobie tego życzyli, ale przecież sierść odrośnie, a z każdym zabiegiem nabieramy wprawy i kolejne z pewnością pójdą lepiej. Jeśli pies boi się strzyżenia, warto co jakiś czas przerwać zabieg i dać mu chwilę wytchnienia, a jeśli zachowuje się dobrze — nagrodzić. Długość strzyżenia zależna jest od wielu czynników: od rasy psa, upodobań właściciela oraz pory roku — latem powinna być dłuższa.  Zabieg strzyżenia powinno zakończyć porządne rozczesanie sierści.

Czy można strzyc psa latem?

Sierść chroni psa przed promieniowaniem ultrafioletowym
Sierść chroni psa przed promieniowaniem ultrafioletowym

Wielu osobom wydaje się, że psom ze względu na ich długą sierść jest gorąco. Jednak pamiętajmy, że czworonogi się nie pocą, a ochładzają organizm — sapiąc! Długa sierść nie przeszkodzi pupilowi w upały. Psie włosy lepiej skracać wiosną bądź jesienią. Jeśli zdecydujemy się na zabieg latem, nie powinniśmy skracać sierści zbyt mocno, bo jest ona naturalną ochroną przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu. Latem najlepiej pozostawić przynajmniej kilkucentymetrowe futro.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas