Szanty w Krakowie
Od 26 - 29 lutego Kraków stanie się stolicą wilków morskich, którzy ściągną tłumnie na XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2004".
Wystąpi, jak zwykle w Krakowie, większość polskich wykonawców, ale także goście z zagranicy, między innymi zespół Long John Silver z Francji i Johnny Collins z Jimem Mageean z Wielkiej Brytanii. Dla wielu miłą niespodzianką będzie po latach przerwy występ na Shanties zespołu Tonam & Synowie.
Festiwal rozpocznie się w czwartek, 26 lutego o godzinie 20. Koncertem Ballad i Poezji Morskiej "Po wodzie pianą" w reżyserii Waldemara Mieczkowskiego i Krzysztofa Jurkiewicza. Koncert ten będzie żeglarską odmianą "Krainy łagodności". W pierwszej części koncertu usłyszymy znanych i lubianych wokalistów sceny szantowej, wykonujących z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Cafe takie ballady, jak, m.in.: "Ławice New Foundland", "Gdyński port", czy tytułową "Po wodzie pianą".
W części drugiej soliści i zespoły wykonają najpiękniejsze ballady ze swojego repertuaru oraz- zwyczajem lat ubiegłych - piosenki zaproponowane przez publiczność w trakcie koncertu.
W trakcie tego koncertu wystąpią m.in.: Cafe, Gdańska Formacja Szantowa, Kochankowie Rudej Marii, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Klang, Marek Szurawski, Grzegorz Tyszkiewicz
W piątek, 27 lutego kolejne dwa koncerty w Rotundzie. Pierwszy rozpocznie się o godz. 18. i będzie to Koncert Szanty Klasycznej "W dół bałtyckich cieśnin" wyreżyserowany przez człowieka, który w Polsce o szancie klasycznej wie chyba najwięcej, czyli przez Marka Szurawskiego. - W Krakowie będziemy śpiewać, przypominając "bałtyckie szanty", pieśni flisackie, pirackie, kaszubskie i bawiąc się z zespołami Banan Boat, Klang, Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi i ze znakomitym duetem z Anglii: Johnny Collinsem i Jim Maggeanem - Szurawski.
Drugi z piątkowych koncertów odbędzie się bardzo późno, a to dlatego, że to Koncert dla dorosłych "Plażowe (s)mażenia" rozpocznie się zatem o godzinie 23. i wyreżyseruje go Mirosław Kowalewski.
"Na przekór zimie będziemy prażyć swe ciała i umysły na piaszczystej plaży. Udar słoneczny i takiż patrol ratowniczy, pobudzi do refleksji nad wszystkimi aspektami nadmorskiej cielesności plażowej, w kontekście wielopłciowości gatunku Homo Sapiens. Z uwagi na oślepiającą seksualność występujących podmiotów wykonawczych, osoby bez okazania okularów słonecznych nie będą wpuszczane na salę, bez względu na stopień posiadania biletu!!!" - napisał o swoim koncercie reżyser.
O przyjemnościach życia zaśpiewają Banana Boat, Canoe, Waldemar Mieczkowski, Piotr Zadrożny, Zejman i Garkumpel, Ryczace Dwudziestki, Marek Szurawski, Joanna Neuhoff-Murawska.
Koncert dla dorosłych jest ostatnim koncertem w Rotundzie, ale Mirosław Kowalewski poprowadzi jeszcze jeden koncert, tym razem już w Hali Wisły. Koncert odbędzie się w sobotę 28 lutego o godzinie 11., a nosić będzie tytuł "NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci" - Na tym koncercie wystąpi Mirek "Kowal" Kowalewski wraz ze swoim zespołem. Gościnnie zagrają także zespoły dziecięce z Krakowa. Występ połączony będzie z festynem, podczas którego zgromadzonych gości czeka wiele atrakcji - spotkanie z Neptunem oraz wilkami morskimi, malowanie największej panoramy morskiej, zabawy i gry zręcznościowe.
Koncert to także bal przebierańców. Na gości przebranych w barwne i oryginalne stroje polować będzie Fotopirat, uzbrojony w aparat fotograficzny. Najlepiej przebrani uczestnicy zabawy otrzymają nagrody.
O godzinie 19. w Hali Wisły rozpocznie się Koncert pieśni Kubryku i Współczesnej Piosenki Żeglarskiej "Morskie pogody" w reżyserii Grzegorza Tyszkiewicza. O morskich pogodach zaśpiewają: Atlantyda, EKT Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa, Long John Silver, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Mordewind, Orkiestra Samantha, Prawy Ostry, Smugglers, Trzeci Pokład, Zejman & Garkumpel.
Ostatnim koncertem w Hali Wisły będzie koncert niedzielny. Od godziny 16. zaczną rozbrzmiewać stare i nowe przeboje żeglarskie w koncercie "Gdzie ta keja?" wyreżyserowanym przez Andrzeja Grzelę i Wojciecha Dudzińskiego. Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Bra-De-Li, Gdańska Formacja Szantowa, Andrzej Korycki, Long John Silver, Mechanicy Shanty, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Smugglers, Tonam & Synowie.
Koncerty w Rotundzie i Wiśle to nie koniec przyjemności przygotowanych przez organizatorów. Każdego festiwalowego wieczoru w okolicach godziny 23. rozpoczynać się będzie Nocne Szantowanie w tawernie Stary Port (róg ulicy Straszewskiego i Jabłonowskich), która już po raz trzeci będzie klubem festiwalowym. W tawernie śpiewać będzie można do późnej nocy, a może wczesnego poranka razem z wszystkimi wykonawcami, którzy wystąpią na tzw. Wielkiej Scenie.
Będzie też można obejrzeć wystawy fotografii, wziąć udział w spotkaniach ze znanymi postaciami świata żeglarskiego, zobaczyć kiermasz żeglarski i odwiedzić III Targi Żeglarskie KRAKŻAGIEL.
INTERIA.PL jest partonem medialnym festiwalu - Przeczytaj więcej