Szkodniki, które niszczą drewno w domu. Jak się ich szybko pozbyć?
Szkodniki mogą sprawić nam niemały kłopot. Można spotkać je w różnych częściach domu. Jednak najgroźniejsze z nich są te, które niszczą drewniane meble i konstrukcje. Najczęściej winą obarczamy kornika drukarza, jednak nie tylko on może dokonać spustoszenia. Na drewniany wystrój wnętrz oraz belki stropowe czają się również inne owady, które mogą poważnie zaszkodzić całej konstrukcji. Jakie szkodniki zagrażają domowi? W jaki sposób się ich skutecznie pozbyć? Podpowiadamy.
Spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity występuje w całej Europie. Uznaje się go za jednego z najgroźniejszych szkodników drewna przetworzonego. Masowo atakuje konstrukcje; cykl rozwoju jego larw jest długi, a obecność jest trudna do wykrycia. Najczęściej spotyka się go w drewnie sosnowym oraz świerkowym, ale zdarza się go też znaleźć w modrzewiowym albo jodłowym. Tego chrząszcza można rozpoznać po wydłużonym kształcie; osiąga zwykle ok. 25 mm długości. Składa on białe, podłużne jaja, z których wykluwa się larwa. Spuszczel atakuje meble, słupy ogrodowe oraz drewniane konstrukcje domów. Jego działanie jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ drążąc w surowcu, osłabia go i sprawia, że staje się łatwopalny. Bytowanie tego chrząszcza można rozpoznać po budowanych przez niego tunelach, które mają okrągły przekrój o średnicy od 1 do 6 mm. Na końcu każdego wylotu znajdują się małe odchody owadów oraz sypka mączka drzewna. Aby pozbyć się larw spuszczela, należy stosować gorące powietrze; np. z profesjonalnych dmuchaw, które je szybko unieszkodliwia. Jednak najlepszy efekt daje zastosowanie trujących środków chemicznych, którymi trzeba nasączyć głęboko drewno.
Kołatek domowy
Szkodnik, który żeruje w drewnie konstrukcyjnym oraz meblowym. Kołatek domowy wygląda dość niepozornie – osiąga do 5 mm. Posiada rozbudowany odwłok, który chroni skrzydła oraz charakterystyczne przedplecze, chroniące głowę i jego czułki. Potrafi poczynić niemałe szkody - drążąca w drewnie larwa przekształca się w postać dorosłą dopiero po trzech latach – w tym czasie cały czas buduje tunele. Kołatek nie ogranicza się do żerowania na drewnianych elementach konstrukcyjnych domu. Potrafi zniszczyć wyposażenie wnętrza takie jak: meble, rzeźby, sztukateria, ramy obrazów, a nawet okładki książek. Najbardziej preferuje pomieszczenia słabo ogrzewane, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Jednak rzadko osiedla się na poddaszach, gdzie zimą mogą pojawiać się przymrozki, w których owad ginie. Z powodu dużej szkodliwości larw należy szybko podjąć kroki, które ograniczą ich liczebność. Można zastosować metodę gorącego powietrza, która odkazi pomieszczenia i równocześnie zabije kołatka. Najbardziej skuteczne są metody chemiczne, które polegają na użyciu chemicznych środków trujących. Jednak dobór odpowiedniego specyfiku uwarunkowany jest etapem rozwoju larwialnego chrząszcza. Niestety, użycie profesjonalnych środków niesie ze sobą ryzyko zatrucia, dlatego należy stosować je w odzieży ochronnej i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Jak uchronić się przed szkodnikami drewna?
Środki oraz czynności, które wykorzystuje się w zwalczaniu szkodników drewna, są czasochłonne, kosztowne oraz niekiedy niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Dlatego już na etapie projektowania domu należy powziąć kroki, zmniejszające ryzyko zalegania się szkodników w domu. Decydując się na drewniane elementy konstrukcyjne należy tak je zabezpieczyć, by były wolne od wilgoci. Dodatkowo należy zaopatrywać się w drewno wysokiej jakości oraz od zaufanych dostawców. Zapobiegawczo – raz na jakiś czas – wszystkie elementy drewniane należy impregnować odpowiednimi preparatami, które eliminują możliwość przedostania się do struktur szkodników. Walkę ze szkodnikami wspomaga również utrzymywanie w pomieszczeniach czystości, eliminowanie wilgoci oraz regularne przeglądy domowej wentylacji.