Tak działa władza

Robert Greene opisał "48 praw władzy". Takich, które stosowali między innymi Katarzyna Wielka, Otto von Bismarck, Mao Tse-tung. Praw władzy, które zastosować może każdy z nas.

Opanowanie emocji, sztuka podstępu, bezwzględne domaganie się uznania to podstawowe zagadnienia tej książki. 48 praw w niej zarysowanych ma bardzo proste przesłanie: niezawodne, pewne działanie zawsze zwiększa czyjąś władzę, podczas gdy inni ją tracą i przez to ulegają zagładzie.

Książkę tę można uznać za kontynuację "Księcia" Niccolo Machiavellego, wielkiego renesansowego dyplomaty i dworzanina, łączące w sobie następujące zasady: każdy chce więcej władzy i uczuć - łącznie z miłością, każdy chce również być szkodliwy i fałszywy.

Może jest to poradnik nieetyczny, ma bowiem na celu przedstawienie tych, którzy posiedli władzę dzięki bezlitosnej grze i chcą zagarnąć jeszcze to, co pozostało. Jest to bardzo sugestywna analiza 48 praw, z których każde jest omówione pod kątem poprawnego zastosowania, kluczowych zagadnień, a także tego, co się stanie, jeśli się go nie zastosuje.

Mechanizm praw został zaprezentowany na przykładzie dworów współczesnej i starożytnej Europy, Afryki i Azji oraz na przykładzie przebiegłych strategii, stosowanych przez takie znane persony jak: Machiavelli, Talleyrand, Otto von Bismarck, Katarzyna Wielka, Mao Tse-tung, Henry Kissinger, Haile Selassie, Lola Montes. Niektórzy mogą tę książkę odebrać jako amoralną i bezlitosną, ale osoby nastawione wyłącznie na zdobycie władzy - odnajdą w niej doskonałe vademecum.

Jak napisał Niccolo Machiavelli - "Każdy, kto chce być zawsze dobrym, popadnie w ruinę wśród rzeszy takich, którzy nie są dobrzy". O ile nie jesteś głupcem, na zewnątrz musisz sprawiać wrażenie, że szanujesz te wszystkie uprzejmości i konwenanse, jednak w głębi duszy szybko musisz uczyć się ostrożności i takiego postępowania, jakie zalecał Napoleon: "Na swą żelazną pięść załóż białą rękawiczkę". Jeśli zdołasz opanować sztukę działania pośredniego, czyli nauczysz się uwodzić, czarować, oszukiwać i subtelnie wymanewrowywać swych przeciwników, wówczas dane ci będzie osiągnąć szczyty władzy. Posiądziesz moc zmuszania ludzi do nieświadomego ulegania twojej woli. A jeśli nie zorientują się w tym co robisz, to nie uda im się tego ani odrzucać, ani tobie sprzeciwić.

Robert Greene jest scenarzystą, dramaturgiem, pracował również jako redaktor w kilku czasopismach. Mieszkał w Londynie, Paryżu, Barcelonie, mówi w kilku językach i pracował ponadto jak tłumacz. W 1995 r. zaangażował się w tworzenie artystycznej szkoły Fabrica we Włoszech, gdzie spotkał Joosta Elffersa - nowojorskiego wydawcę książek i grafika - z którym stworzył ideę książki o sile i manipulacji, czyli ideę "48 praw władzy", która stała się międzynarodowym bestsellerem - była tłumaczona na 17 języków.

Wydawnictwo Jacek Santorski & co
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas