Tak zachęcasz złodzieja do włamania. Wypróbuj ten patent, a ominie twój dom z daleka

Statystyki dotyczące liczby włamań w Polsce mogą przyprawić o ciarki. Okazuje się, że w ciągu godziny policja odnotowuje minimum 8 włamań, a sama kradzież zajmuje złodziejowi nie więcej niż 5 minut. Problem ten nasila się szczególnie w lecie, podczas sezonu wakacyjnego, oraz w święta, kiedy przemieszczamy się między miastami. Jak zabezpieczyć dom przed niechcianą wizytą włamywacza? Sprawdź kilka patentów.

Policja radzi, jak uchronić dom przed włamaniem
Policja radzi, jak uchronić dom przed włamaniem123RF/PICSEL

Jak zniechęcić złodzieja?

Newralgiczne momenty w ciągu roku, takie jak wakacje oraz wiosenne i zimowe święta, to ogromna gratka dla złodziei. Właśnie wtedy na dłużej opuszczamy domy, wyjeżdżając za granicę lub odwiedzając rozsianą po kraju i świecie rodzinę. Policja zwraca uwagę, by szczególnie w tych okresach zadbać o właściwe zabezpieczenie mieszkania.

Wybranie drzwi z odpowiednimi zamkami patentowymi z atestem, okratowanie okienek w piwnicach i na strychach, a także drzwi balkonowych i tarasowych, to tylko część pomysłów. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w system alarmowy oraz monitoring obejmujący cały teren wokół domu lub mieszkania. Nie wszystkich jednak stać na tak kosztowne rozwiązania. Jak inaczej rozwiązać problem?

Patenty na zabezpieczenie domu

Zabezpieczając dom, zadbaj i jakość, a nie ilość
Zabezpieczając dom, zadbaj i jakość, a nie ilość

Jeśli żyjesz w zgodzie z sąsiadami, poproś ich, by od czasu do czasu zerknęli, czy nikt nie kręci się wokół twojego domu lub mieszkania. Planujesz wyjazd na kilka dni? Upozoruj swoją obecność. Złodziej najczęściej podejmuje próbę włamania, jeśli widzi brak zapalonych świateł, a także zasunięte zasłony w dzień i całkowicie odsłonięte w nocy. Zwróć się z prośbą do członka rodziny lub znajomego, by od czasu do czasu zajrzał do mieszkania, podlał kwiaty i choć na chwilę zaświecił światło.

W czasie sezonowych wyjazdów złodzieje kręcą się nie tylko przy domach i mieszkaniach, ale także piwnicach. Nadmierna ilość systemów ochrony może sugerować, że znajdują się w nich wyjątkowo cenne rzeczy. Zamiast iść na ilość, lepiej postawmy na jakość. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się kłódki o solidnej konstrukcji. Postarajmy się wybrać takie, które będą wykonane ze stali barowej o pogrubionym korpusie i wzmocnionym pałąki. Takie wykonanie będzie odporne na piłowanie, cięcie oraz wiercenie.

Policja zwraca uwagę na to, by podczas świątecznych lub weekendowych wyjazdów nie zostawiać zapasowego klucza w dość powszechnych miejscach, m.in. w skrzynce na listy, pod wycieraczką lub w doniczce na kwiaty. Doświadczeni złodzieje doskonale wiedzą, gdzie szukać i z łatwością dostaną się do domu lub mieszkania.

Uważaj na to, co publikujesz

Współcześni złodzieje szukają coraz to nowych metod na przeprowadzenie skutecznego włamania. Popularną metodą jest namierzanie i przeglądanie mediów społecznościowych potencjalnych ofiar. Liczne platformy pozwalają nam dzielić się ze znajomymi zdjęciami z wyjazdów. Chcąc zminimalizować ryzyko zachęcenia złodzieja do włamania, postarajmy się publikować je z kilkudniowym opóźnieniem lub dopiero po powrocie.

Jeśli jednak trudno będzie nam wytrzymać z pochwaleniem się egzotycznymi wakacjami, postarajmy się, by w sieci publikować neutralne zdjęcia, które w żaden sposób nie zdradzą naszego położenia. Pamiętajmy też, by na czas wyjazdu nie zostawiać w domu kosztowności, sporych sum gotówki oraz drogich sprzętów na widoku.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas