Reklama

Kontrole w domach i rekordowe kary! Nawet trzydziestokrotność długu

Od kilku miesięcy trwają już w całym kraju kontrole abonamentu RTV. Wszystkie osoby, które mają w domu radioodbiorniki i telewizory i nie płacą abonamentu, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności. Kary już są wysokie, a w 2023 roku jeszcze wzrosną!

Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy. Warto wiedzieć, że istnieją jednak grupy osób, które są zwolnione z wnoszenia tej opłaty, czyli:

Reklama

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni 
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Osoby, na których ciąży obowiązek regularnego opłacania abonamentu RTV, powinny zaraz po nabyciu odbiornika radiowego lub telewizyjnego dokonać jego rejestracji - jest na to 14 dni.

Zobacz również: Szykuje się rewolucja w dziedziczeniu! Dotknie tę grupę Polaków

Kontrola abonamentu RTV! Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera?

W całym kraju trwają obecnie kontrole abonamentu RTV. Pracownicy Poczty Polskiej odwiedzają osoby prywatne oraz firmy i sprawdzają czy właściciele odbiorników zarejestrowali je i opłacają abonament RTV. Co ciekawe jednak, nie mamy obowiązku wpuszczać kontrolera do domu i nie grożą nam za to żadne konsekwencje prawne. Dotyczy to także właścicieli samochodów - sama obecność radioodbiornika w aucie nie wystarczy, by kontroler mógł pociągnąć nas do odpowiedzialności - jeśli nie będzie mógł udowodnić, że urządzenie jest sprawne, nie ma podstaw do nałożenia kary.\

Zobacz również: Nagła kontrola w domach. Urzędnicy pukają do drzwi bez zapowiedzi. Sprawdzają jedną rzecz

Kontrole abonamentu RTV: Ile wyniosą kary w 2023?

KRRiT ogłosił już nowe stawki za abonament RTV, które będą obowiązywać od nowego roku i wyniosą: 

  • za korzystanie z radia (również w samochodzie) -  8,70 zł miesięcznie (wcześniej: 7,50 zł)
  • za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika - 27,30 zł miesięcznie (wcześniej: 24,50 zł).

Ile wynosi mandat za nieopłacanie abonamentu RTV? Mandat za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika lub niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego to 30-krotność miesięcznej opłaty. Od stycznia 2023 roku będzie on wynosić 261 zł (radioodbiornik) lub 819 zł za posiadanie telewizora i radioodbiornika. 

Zobacz również:  Odśnieżanie balkonu to obowiązek? Jeśli tego nie robisz, możesz pożałować 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy