Taka gruba, a taka wygimnastykowana!

​Powszechne przekonanie głosi, że osoby otyłe unikają uprawiania sportu, niechętnie się męczą, a ich sprawność fizyczna jest bliska zeru. Od tej reguły jest jednak sporo wyjątków. Wśród nich te joginki - pulchne, mocno zbudowane i... wygimnastykowane tak bardzo, że trudno oderwać od nich wzrok!

Czy trzeba być szczupłym i giętkim, by zacząć uprawiać jogę? Niekoniecznie
Czy trzeba być szczupłym i giętkim, by zacząć uprawiać jogę? Niekoniecznie123RF/PICSEL

Jessamyn Stanley

Jessamyn ma 31 lat. Urodziła się w Dunham w Północnej Karolinie i nadal tam mieszka. Jest nauczycielką jogi, ambasadorką ruchu #bodypositive, który zachęca kobiety do aktywności w każdym rozmiarze ciała, do życia bez wstydu i bez zastanawiania się, co im wypada. Jessamyn jest też autorką bloga "My name is Jessamyn" (ang. Mam na imię Jessamyn), autorką motywacyjnych podcastów, a także gwiazdą serwisów społecznościowych.

Na swoim profilu na Instagramie, choć publikuje na nim bardzo nieregularnie, Stanley zgromadziła już ponad 36 tysięcy obserwujących. "Podczas swoich zajęć, propaguję pozytywne podejście do jogi, pokazuję uczniom , jak celebrować swoje ciało i zachęcam ich, by pytali samych siebie "Jak się czuję?" zamiast "Jak wyglądam?".

Pierwszy kontakt Jessamyn z jogą miał miejsce, gdy dziewczyna była szesnastolatką. Ćwiczyła, po siedmiu latach przerwała, by skupić się na nauce. Gdy przydarzył jej się epizod depresyjny, to joga pomogła jej stanąć na nogi. "Spędziłam wiele lat na staraniu się, bym wyglądała inaczej niż wyglądam. To joga pomogła mi zaakceptować akceptować siebie. Joga wymaga świadomego myślenia, więc teraz, kiedy zaczynam czuć się źle sama ze sobą, obwiniać się za coś, po prostu łapię się na tej myśli i walczę z nią. Każdego dnia robię, co mogę, by czuć się lepiej sama ze sobą" - powiedziała Jessamyn w jednym z wywiadów.

W ubiegłym roku Stanley wydała swoją pierwszą książkę pod wiele mówiącym tytułem "Joga dla każdego ciała: pozbądź się lęku, wejdź na matę, kochaj swoje ciało". Właśnie pracuje nad jej kontynuacją.

Dana Falsetti

Choć ma dopiero 24 lata, może się pochwalić całkiem sporymi osiągnięciami - zarówno w walce z nadwagą, jak i w promowaniu jogi. Podczas nauki w collage’u, Dana ważyła prawie 150 kilogramów. Postanowiła schudnąć - udało jej się pozbyć ponad 30 kilogramów, jednak szybko zdała sobie sprawę, że nadal czuje się bardzo źle w swoim ciele, a utrata wagi nie dała jej szczęścia. "Pomimo wszystkich zgubionych kilogramów, to nadal byłam ja - smutna, nic nie warta, przegrana" - powiedziała Dana Falsetti w wywiadzie dla Daily Mail Online.

"Spróbowałam jogi, bo to było coś nowego, co dało mi iskrę w czasie, gdy byłam już gotowa się poddać". Joga okazała się strzałem w dziesiątkę, aktywnością, którą Dana pokochała. Przyznaje jednak, że na początku była przekonana, że bardziej zaawansowane asany, na przykład stanie na głowie, nie są dla niej, właśnie ze względu na jej tuszę. Teraz Dana uczy jogi, jest aktywna w mediach społecznościowych i stara się różnymi kanałami wspierać w kobietach pewność i wiarę w siebie. Instagramowy profil Dany - Nolatrees obserwuje ponad 330 tysięcy internautów z całego świata. Falsetti nagrywa podcasty, jest mówczynią motywacyjną.

Zachęca do uprawiania jogi i pokazuje, że to aktywność dla każdego. "Ludzie myślą, że joga jest tylko dla silnych, sprawnych, wygimnastykowanych. To nieprawda, patrzcie na mnie!" - przekonuje.

Maria Odugba

Gdy w 2014 roku Odugba stanęła na wagę i zobaczyła na niej prawie 200 kilogramów, poczuła, że musi zrobić coś ze swoim życiem. "Zawsze byłam aktywna, wiele razy próbowałam schudnąć, ale nic nie działało" - wspomina. W połączeniu z dietą, joga okazała się skuteczna, a Maria schudła 60 kilogramów. Zaczęła też uprawiać inne sporty - pływać, ćwiczyć zumbę itp.

Swoimi zmaganiami chętnie dzieli się na Instagramie. Pokazuje, jak trenuje, chwali się coraz bardziej wymagającymi asanami, wrzuca fotki z siłowni, dzieli się zdjęciami potraw, które przygotowuje.

Profil Marii Odugby obserwuje już ponad 80 tysięcy followersów.

Fitmania Ladies: 5 mitów o odchudzaniu Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas