Tam, gdzie mieszkają Muminki...
Co kryje się w pamiętnikach Tatusia Muminka? Czy Muminki śpią w letnie białe noce? Pospacerować z Muminkami można w Finlandii. Jest tam kraina Muminków oraz jedyne na świecie muzeum z oryginalnymi figurkami - pierwowzorami rysunkowych postaci.
Muminki są kultowymi fińskimi postaciami z bajek. Wymyśliła je Tove Jansson, szwedzkojęzyczna pisarka, ilustratorka i rzeźbiarka. Autorka niedawno doczekała się nowej siedziby dla swoich prac o przygodach Muminków. W połowie czerwca w Tampere w środkowej Finlandii otwarto nowe muzeum Muminków. Wcześniej prace Jansson, która żyła w latach 1914-2001, przechowywano w gmachu miejskiej biblioteki.
Podstawowa wystawa w jedynym na świecie muzeum zaczyna się od "dużej powodzi" - pierwszej część opowiadań Jansson, a kończy na "Dolinie Muminków w listopadzie" - ostatniej części książkowych przygód o Muminkach.
Udostępnione dla publiczności zostały specjalnie odrestaurowane obrazy, grafiki i makiety - w tym figurki postaci i różne obiekty ze świata Muminków, opracowane wspólnie przez Jansson i jej towarzyszkę życia - artystkę Tuulikki Pietilae, która stała się pierwowzorem jednej z postaci świata Muminków - dziewczyny o imieniu Too-tiki.
Stworzone przez Jansson figurki Muminków, nazywane również - szczególnie w szwedzkim języku - "trollami", zainspirowały realizatorów filmów animowanych i rysunkowych o Muminkach, w tym polskich animatorów ze studia Se-ma-for, którzy na przełomie lat 70 i 80. XX w. stworzyli lalkowy serial telewizyjny "Opowiadania Muminków" - emitowany także w Finlandii.
Wybierając się do muzeum w Tampere trzeba nastawić się na to, że panuje w nim specyficzny klimat. Wewnątrz nie ma żadnego okna i panuje półmrok. Wszystko dlatego, że pamiątki po autorce Muminków nie tolerują silnego światła.
Nowo otwarte muzeum spodziewa się nawet 200 tys. turystów rocznie. Dyrektor Taina Myllyharju przewiduje, że w pierwszym roku funkcjonowania muzeum najwięcej gości - nawet połowa - przybędzie z Azji, głównie z Japonii oraz Korei i Chin.
To właśnie Japończycy byli jednymi z głównych twórców międzynarodowego serialu rysunkowego o Muminkach, który w latach 90. XX w. i następnie w latach 2000 był emitowany również w Polsce w ramach wieczorynki.
Muzeum w Tampere jest przeznaczone raczej dla dorosłego odbiorcy lub starszych dzieci. Najmłodszych warto zabrać najpierw na wyspę Kailo, gdzie mieści się park rozrywki - kraina Muminków ("Muumimaailma"). Na wyspę prowadzi most z malowniczego miasteczka Naantali (ok. 16 km od Turku, i ok. 180 km od Helsinek). Do samego Naantali można też dopłynąć promem z Turku.
W parku stoi charakterystyczny niebieski okrągły domek rodziny Muminków z gankiem i kopułą przykrytą czerwoną dachówką. Spacerując można przywitać się z Muminkiem i pożartować z Małą Mi. W lesie przechadza się Włóczykij, a na hamaku odpoczywa zaś Tatuś Muminka.
Najwięcej wydarzeń dla dzieci - teatrzyków i koncertów - organizowanych jest w parku w miesiącach letnich. Wtedy też można pójść na plażę z mieszkańcami Doliny Muminków czy podpatrywać owady w ogrodzie razem z Paszczakiem. Zimą zaś, kiedy "Muumimaailma" jest otwarty tylko przez kilka dni (bo Muminki w zimie zapadają w sen i budzą się na wiosnę), można razem z bohaterami pozjeżdżać na sankach czy poślizgać się na lodzie.
Z Helsinek dla PAP Life Przemysław Molik