Tanie wakacje w Polsce? W tych miejscach odpoczniesz za grosze!

Sezon urlopowy trwa w najlepsze, mimo że wciąż żyjemy w cieniu możliwego nasilenia epidemii koronawirusa. Przepisy związane z przekraczaniem granic i możliwymi okresami kwarantanny wciąż zmieniają się dość dynamicznie. Być może dobrym pomysłem w tym roku będzie urlop w Polsce?

Sielskie widoki i niskie ceny kuszą polskich turystów
Sielskie widoki i niskie ceny kuszą polskich turystów123RF/PICSEL

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem wakacyjnym, w naszym kraju nie zabraknie miejsc tanich, mniej znanych, a przez to nie obleganych przez turystów. Jakie wakacyjne oferty cieszą się największym powodzeniem?

Statystyczny Kowalski na wakacjach

W ostatnich latach na wakacje wydawaliśmy średnio od 2,5 do 3 tysięcy złotych na osobę. Kwota ta wyraźnie wzrosła dzięki wprowadzeniu świadczenia 500+. Na urlopowy wyjazd pozwala sobie około 50 proc. społeczeństwa, z czego 2/3 spędza wakacje w Polsce, a 1/3 za granicą. Te ułamki mogą zmienić się oczywiście ze względu na wprowadzenie "covidowych" obostrzeń.

Grupa rodaków, która nigdzie nie wyjeżdża, najczęściej deklaruje, że jest to spowodowane brakiem odpowiednich funduszy.  I rzeczywiście - druga grupa przyznaje, że odłożenie pieniędzy na wyjazd zajmuje im średnio osiem miesięcy oszczędzania.

Być może, mając niewielką kwotę możliwych do rozdysponowania pieniędzy, rezygnujemy z wyjazdu, zakładając już na starcie, że nie stać nas na urlop. Tymczasem w naszym kraju znajdziemy wiele miejsc, w których możemy wypocząć za niewielkie pieniądze. Dokąd warto się udać?

Roztocze kusi przyrodą i cenami

Roztocze to przepiękny obszar leśnej przyrody na wschodzie Polski. Niewielkie miasteczka i wsie pośród łąk oraz lasów mogą nas skusić swoją urodą, niskimi cenami noclegów i atrakcji, a także brakiem tłumów. Z piękna przyrody Roztocza korzystają bowiem głównie osoby mieszkające w okolicy, często jedynie w weekendy.

Z pewnością warto zwiedzić okolice Suśca i Józefowa, leżących nad Tanwią i otoczonych pięknymi lasami. Nie można ominąć również Zwierzyńca, miasteczka turystycznego położonego niedaleko Zamościa. Poza leśnymi szlakami, w samym Zwierzyńcu warto zwiedzić stary browar, a także skorzystać z oferty spływów kajakowych lub wybrać się na plażę jednego z dwóch znajdujących się tam zalewów. Turyści zainteresowani piękną architekturą obowiązkowo muszą odwiedzić też słynną w całej Europie, renesansową Zamojską starówkę. Ceny noclegów na Roztoczu oscylują w okolicach 35-50 złotych za osobę za noc.

Nie jesteś przy kasie? Jedź na Podlasie

Fani aktywnego, a przy tym niedrogiego wypoczynku, koniecznie powinni poznać ten region Polski. Możemy tu zwiedzać Biebrzański Park Narodowy, a także Puszczę Białowieską. Supraśl, miasteczko leżące w Puszczy Knyszyńskiej, to znane uzdrowisko w regionie, które kusi niepowtarzalnym klimatem. Entuzjaści kajakowych spływów i wypoczynku przy wodzie powinni zaś odwiedzić Augustów.

Na całym Podlasiu nie brakuje ścieżek rowerowych, zanurzonych w pięknej przyrodzie, i malowniczych szlaków pieszych. Podlaskie ceny są bardzo przyjazne turystom, za kwaterę prywatną zapłacimy czasem jedynie 25-30 złotych, ceny w gospodarstwach agroturystycznych zaczynają się od 50 zł za osobę, a noc w pensjonacie możemy spędzić nawet za 100 złotych od osoby.

Spływy Doliną Biebrzy

To także ciekawa, a zarazem niedroga propozycja, zwłaszcza dla miłośników wypoczynku wśród ciszy i śpiewu ptaków. Dolina Biebrzy to stanowisko lęgowe dla ponad 180 gatunków ptaków i największy bagienny obszar Polski. Spokojnym nurtem tej rzeki można spływać kajakami, a także tratwą flisacką - taki spływ może trwać nawet kilka dni!

Tratwę możemy wypożyczyć za około 200 złotych za dzień, przy czym trzeba zaznaczyć, że zmieści się na niej nawet sześć osób. Kilkudniowy spływ tratwą, wraz z noclegami na brzegu to wydatek około 1000 złotych.

Tanio w góry

Ceny w Zakopanem i innych popularnych górskich miejscowościach wypoczynkowych mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście Polska nie oferuje nam jedynie wypoczynku w Tatrach. Możemy wybrać się w Pieniny, gdzie największą popularnością cieszą się okolice Pienińskiego Parku Narodowego i Jezioro Czorsztyńskie. Na przykład ceny za nocleg w urokliwym Krościenku to około 45 złotych za osobę. Pieniny to doskonałe miejsce dla wszystkich ceniących sobie aktywny wypoczynek na górskich szlakach, bądź też entuzjastów spływów rzecznych.

Nie tylko Mazury

Wypoczynek nad jeziorami kojarzy nam się najczęściej z Mazurami. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, a także bawić się wśród tłumu innych turystów, Pojezierze Mazurskie powinniśmy rozważać tylko poza sezonem urlopowym. W czasie letnich miesięcy ochłody możemy za to szukać w województwie lubelskim, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Kilkuosobowy domek nad jeziorem Zagłębocze możemy wynająć już za około 250 złotych. Poza nim możemy też skierować się nad Krasne, Piaseczne, a także nad cieszące się dużo większą popularnością wśród turystów w tej okolicy, Jezioro Białe.

***

Przeczytaj również:

Zobacz również:

Czy bycie eko jest trudne?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas