Reklama

Reklama

Te osoby będą musiały dopłacić podatek za 2022. Jesteś na liście?

Ponad milion Polaków będzie zmuszonych do dopłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 r. Najbardziej zagrożeni taką koniecznością są single, osoby mające kilka źródeł dochodu, pracujący za granicą, rozliczający się w ramach umowy zlecenia oraz członkowie zarządów.

Niżesz dopłaty?

Według szacunków Ministerstwa Finansów, w tym roku około 1,2 miliona Polaków musi liczyć się z tym, że będą musieli dopłacić do PIT za 2022 r. Jest to o 800 tysięcy osób mniej niż w ubiegłym roku. 

Spadek liczby osób, które będą musiały dopłacić do podatku, jak podaje PAP, zdaniem ministerstwa wynika ze zmian wprowadzonych w lipcu 2022 r. Kiedy to skorygowano założenia Polskiego Ładu 1.0. Jednym z takich udoskonaleń było obniżenie stawki PIT za 2022 r. z 17 do 12 proc. Dzięki temu osoby, które będą musiały dopłacić, zapłacą mniej, niż gdyby obowiązywała poprzednia stawka.

Reklama

Zobacz również: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Świadczenie tylko dla wybranych

Kto będzie musiał dopłacić? 

  • Grupa, którą może dotknąć konieczność dopłat, to przede wszystkim ludzie zarabiający miesięcznie więcej niż 16 tysięcy 300 złotych brutto. 
  • Dopłat mogą też nie uniknąć osoby, które mają więcej niż jedno źródło dochodu.
  • Kolejna grupa, którą dotkną dopłaty, to wszyscy ci, którzy do 1 lipca przekroczyli widełki zarobków klasy średniej, to znaczy wypracowali ponad 11 tysięcy 141 zł na miesiąc. 
  • Niezbyt dobra wiadomość także dla singli, których dochody przekroczyły pięciokrotność średniego wynagrodzenia. Według prognoz średnia pensja w 2023 r. będzie wynosiła 6 935 zł, co oznacza, że 34 650 zł to górna granica, powyżej której konieczna będzie dopłata. Dla porównania w 2022 r. średnia płaca wynosi 5 922 zł, czyli 29 610 zł. 
  • Zleceniobiorcy, członkowie zarządu oraz osoby pracujące za granicą na umowie o pracy.
  • Ostatnią grupą, która może się martwić, są korzystający z tak zwanego rolowania zaliczek, które wycofał Nowy Ład 2.0 Mechanizm ten pozwalał pobierać zaliczki według zasad z 2021 r.

Zobacz również: Dodatkowe emerytury dla samotnych seniorów coraz bliżej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | podatek dochodowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy