Reklama

Reklama

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Świadczenie tylko dla wybranych

Emeryci mają wiele możliwości na otrzymanie dodatków finansowych do swojej emerytury. Część z nich przeznaczona jest dla konkretnego odbiorcy. Dofinansowanie może dostać strażak, górnik czy były żołnierz. Ile pieniędzy należy się im w ramach świadczeń? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie emerytury?

Seniorzy mogą otrzymać kilka dodatkowych świadczeń pieniężnych. Oprócz "trzynastki" i "czternastki" czekają na nich fundusze związane z ich doświadczeniem zawodowym. Jakie świadczenia można otrzymać? Ile pieniędzy dodatkowo wpłynie do domowego budżetu? Sprawdź, do kogo skierowane są dodatkowe świadczenia pieniężne do emerytury.

200 zł dla zasłużonych z OSP, TOPR czy GOPR

Dodatkowe 200 zł przysługuje seniorom, którzy byli związani z:

Reklama

  • Ochotniczą Strażą Pożarną
  • GOPR
  • TOPR

Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest posiadanie czynnej służby, czyli braniu udziału w co najmniej jednej akcji w roku przez okres łącznie 20/25 lat. Oprócz tego wymagane jest osiągnięcie wieku emerytalnego.

Wniosek o dodatek dla OSP, GOPR czy TOPR nie jest składany w ZUS tylko u komendanta Straży Pożarnej.

Procentowa renta dla inwalidy wojennego

Seniorzy, którzy przez działania wojenne stali się niezdolni do pracy, mogą otrzymać rentę inwalidy wojennego. Wysokość takiej renty zależna jest od osiągniętej przez emeryta grupy inwalidzkiej. Najniższa grupa otrzyma 40 proc. podstawy wymiaru wypłaty. W przypadku średniej grupy jest to już 70 proc., a przy najwyższej grupie - 80 proc.

Inwalidą wojennym określa się wszystkich niepełnosprawnych, pełniących służbę wojskową w latach 1939-1945. Dotyczy to zarówno służby w Wojsku Polskim, jak i w innych oddziałach mundurowych. Renta należy się również seniorom, którzy walczyli po stronie Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Dodatek kombatancki za walkę o wolność RP

Kombatanci otrzymać mogą dodatek kombatancki. Jest on skierowany do wszystkich, którzy brali udział w wojnach czy powstaniach. Najważniejsze, by działania wojskowe miały na celu obronę i walkę o niepodległość Polski. W marcu 2022 wysokość dodatku kombatanckiego wynosiła 256,44 zł. O dodatek kombatancki wnioskować należy w ZUS-ie.

Dodatek za tajne nauczanie

Oprócz kombatantów dofinansowanie otrzymać mogą nauczyciele, którzy działali w czasie wojny. Dodatek za tajne nauczanie przysługuje dwóm grupom nauczycieli.

  • tym, którzy w trakcie okupacji prowadzili nielegalne zajęcia
  • tym, którzy przed 1 września 1939 roku uczyli języka polskiego w szkołach Rzeszy Niemieckiej

Dodatek za tajne nauczanie składany jest w ten sam sposób, co dodatek kombatancki. Wynosi on również 256,44 zł. 

Dodatek dla byłych pracowników kolejowych

Seniorzy, którzy kiedyś pracowali na kolei, mogą otrzymać ekwiwalent pieniężny za prawo do bezpłatnego węgla. Jest to opcja dla wszystkich korzystających z deputatu węglowego za czasów swojej pracy na kolei. Dodatek można otrzymać w formie pieniężnej po złożeniu wniosku w ZUS. Wniosek powinien zawierać potwierdzenie deputatu węglowego, wraz z datą jego ostatniego przekazania.

Dodatek dla byłych pracowników robót górniczych

Pracownicy kopalni również mogą liczyć na ekwiwalent z tytułu prawa do węgla. Świadczenie przysługuje nie tylko osobie pracującej w kopalni, lecz także jej rodzinie w ramach renty. Wniosek o dodatek należy złożyć z takimi samymi dokumentami, co w przypadku pracowników kolei.  Oprócz tego należy złożyć oświadczenie o rezygnacji z uprawnienia do darmowego węgla.

Dla tej grupy zawodowej ekwiwalent związany z darmowym węglem wypłacany jest raz do roku. Przekazywany jest głównie najpóźniej z końcem marca danego roku. Wniosek o dodatek dla byłych górników złożyć trzeba wyłącznie jednorazowo. W kolejnych latach zostanie wypłacony bez nowego wniosku.

Ryczałt energetyczny

Kombatanci, jak i wdowy po kombatantach mogą ubiegać się o ryczałt energetyczny. Jego wysokość ogłaszana jest do końca pierwszego roboczego tygodnia w lutym. Kwotę ryczałtu ogłasza Szef Rządu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W roku 2022 wysokość ryczałtu energetycznego wyniosła 192,58 zł.

Aby otrzymać ryczałt energetyczny, konieczne jest złożenie wniosku z kompletem dokumentów. Tymi dokumentami są:

  • Wniosek o przyznanie ryczałtu,
  • Dokument o przymusowym zatrudnieniu, wystawiony przez organ wojskowy,
  • Określenie okresu działalności jako kombatant. Dokument wystawiony jest przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • Dokument określający okres i rodzaj zatrudnienia, wystawiony przez WKU.

Dokumenty o ryczałt energetyczny można składać w dowolnym momencie roku. Wciąż jednak główny przelew realizowany zostaje dopiero od 1 marca. Nie możemy również otrzymać więcej niż jednego ryczałtu energetycznego, jeśli pobieramy więcej świadczeń. 

***

Czytaj także:

Kiedy wypłaty grudniowych świadczeń emerytalnych i 500 plus? Podano konkretne terminy

Jak zmniejszyć ryzyko zawału? Wystarczy zmienić jedną rzecz

Odmładzający sposób naszych babć. Działa na zmarszczki jak żelazko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | dodatki do emerytury 2022 | świadczenie | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy