Reklama

Reklama

Ten dożywotni dodatek do emerytury znany jest niewielu. Można dostać 1600 złotych

Dodatkowe pieniądze do emerytury będą mogli otrzymać seniorzy, pobierający tak zwane świadczenie ratownicze. Komu przysługuje ten dodatek do emerytury i w jaki sposób można się o niego ubiegać? Jednorazowo można otrzymać nawet 1600 złotych. Trzeba się jednak pospieszyć, bo to już ostatni moment, aby złożyć wniosek świadczenia ratowniczego.

  • Świadczenie ratownicze jest dodatkiem do emerytury, który przysługuje wybranej grupie emerytów. Aby co miesiąc dostawać na konto bankowe przelewy z bonusowymi pieniędzmi, seniorzy muszą jednak spełnić kilka warunków. 
  • Jakie zasady obowiązują seniorów, którzy liczą na podwyższenie emerytury? Jeden kruczek prawny pozwoli otrzymać większą kwotę.

Świadczenie ratownicze to mało znany dodatek do emerytury. Kto może je otrzymać?

Świadczenie ratownicze przysługuje Polakom, którzy przez co najmniej dwie dekady pracowali w trudnych warunkach, ryzykując swoim własnym zdrowiem po to, aby ratować życie innych osób. Mogą się o nie starać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 60. lub 65. lat, a wcześniej służyły w takich jednostkach jak: 

Reklama

  • Ochotnica Straż Pożarna (OSP)
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR)
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) 

Seniorzy mogą otrzymać dodatkowe 200 złotych miesięcznie, o ile czynnie brali udział w akcjach lub działaniach ratowniczych przez minimum 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat, jeśli o świadczenie ratownicze stara się mężczyzna. 

Przy naliczaniu tego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.  Trzeba jednak zaznaczyć, że przez czynne uczestnictwo rozumie się bezpośredni udział w minimum jednej akcji ratowniczej w ciągu roku. 

Może cię zainteresować: Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty od 2023 roku. To musisz wiedzieć 

Do 1600 złotych w ramach świadczenia ratowniczego. Trzeba się jednak pospieszyć

Podstawą prawną, aby ubiegać się o świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, jest artykuł 16. ustawy o ochotniczych strażach pożarnych z 17 grudniu 2021 roku. Wypłacane kwoty i sam koszt ich obsługi są finansowane z budżetu państwa, a pieniądze wypłacane w ramach świadczenia ratowniczego są niezależne od dochodu. 

Do tej pory wniosek o świadczenie złożyło jedynie kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego najprawdopodobniej wynika, że polscy seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że należą im się dodatkowe środki od państwa. 

Warto jednak złożyć dokumenty jak najszybciej, ponieważ emeryci i renciści, którym uda się zrobić to do 30 września 2022, otrzymają dodatek do emerytury wraz z wyrównaniem od stycznia. To zaś oznacza, że w ramach świadczenia ratowniczego można jednorazowo dostać nawet 1600 złotych, a później dożywotnio na konto przychodzić będą przelewy po 200 złotych miesięcznie. 

Sprawdź: Składki ZUS w 2023 roku mocno w górę. Najwyższa podwyżka w historii

Aby otrzymać świadczenie ratownicze, trzeba mieć świadków. Takie są warunki

Emerytowani ratownicy, którzy chcą pobierać świadczenie, muszą okazać oświadczenia minimum trzech świadków. Jedną z osób, które złożą podpis, musi być osoba zatrudniona w administracji samorządowej, bądź osoba pełniąca funkcję publiczną w czasie potwierdzającym udział seniora w działaniach ratowniczych podczas pracy w OSP. 

Może to być przykładowo: 

  • sołtys,
  • radny,
  • pracownik urzędu, 
  • dyrektor szkoły

Przeczytaj: Dopłata do gazu 2022: jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem?

Świadczenie ratownicze wniosek. Gdzie złożyć i kiedy jest wypłata?

Wniosek o świadczenie ratownicze nie może zostać złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To nie ZUS jest odpowiedzialny za wypłatę świadczenia ratowniczego, a Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

W przypadku byłych strażaków OSP, wniosek składa się u komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej (PSP) organu przyznającego, odpowiedniego dla siedziby jednostki, w której służył emerytowany ratownik Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Wypłata powinna wpłynąć na konto seniora najpóźniej do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, licząc od miesiąca, w którym świadczenie ratownicze zostało przyznane (art. 18 ust. 2 ustawy). 

Stąd pobierzesz wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego i wzór oświadczenia świadka. Na stronie GOV możesz ponadto zapoznać się również z klauzulą informacyjną. 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emeryci i renciści | świadczenie z ZUS | OSP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy