Test Marshmallow – O pożytkach płynących z samokontroli
Nie potrafisz rzucić palenia? O postanowieniach noworocznych zapominasz już w połowie stycznia? Każda dieta, na którą przechodzisz, kończy się porażką? „Test Marshmallow” – książka autorstwa psychologa Waltera Mischela, pozwoli ci zrozumieć, co jest przyczyną tego braku konsekwencji.
Na stole leżą trzy słodkie pianki. Dziewczynka ma na nie ochotę, ale nie dotyka słodyczy, tylko cierpliwie czeka. Wie, że teraz może zjeść tylko jedna piankę, ale jeśli poczeka kilkanaście minut, dostanie podwójną porcję słodyczy. Żeby ułatwić sobie walkę z pokusą zaczyna nucić piosenki, kiwać się na krześle, a w końcu kładzie głowę na dłoniach i zasypia. Jej walkę z pokusą zza weneckiego lustra obserwują psycholog Walter Mischel i grupa studentów. Trwa eksperyment, który media nazwą później "Testem Marshmallow".
Walter Mischel swoje eksperymenty rozpoczął w latach 60-tych i prowadził je przez około dekadę. Pomysł na doświadczenie był bardzo prosty: Dać dziecku, biorącemu udział w teście, wybór - możesz zjeść jedną piankę (lub inny smakołyk) od razu, albo poczekać i dostać podwójną porcję. Jednak na podstawie tego prostego doświadczenia Mischel wyprowadził szereg wniosków, które pozwalają lepiej zrozumieć mechanizm samokontroli i tzw. odraczania gratyfikacji.
W swoich badaniach Mischel nie ograniczył się do doświadczeń, ale po latach kilkakrotnie wracał do uczestników eksperymentu i obserwował zależność między tym, jaki rezultat osiągnęło dziecko w teście marshmallow, a jego sukcesami w nastoletnim i dorosłym życiu. Okazało się, że ten kto potrafił dłużej czekać na piankę, zdobywał lepsze wykształcenie, bardziej prestiżową pracę, mógł pochwalić się oszczędnościami na koncie, a wśród swoich rówieśników cieszył się opinią osoby opanowanej, sumiennej i konsekwentnej.
W książce "Test Marshmallow" Mischel opisuje nie tylko przebieg eksperymentu, ale również wyjaśnia, jak działają mechanizmy odpowiedzialne za panowanie nad sobą i samokontrolę (te same, od których zależał wynik uzyskiwany przez dzieci w teście). Według prezentowanej przez niego teorii każdy bodziec wywołuje w nas reakcje "zimne" i "gorące". To jak się zachowamy (czy sięgniemy po przyjemność czy też będziemy umieli sobie jej odmówić) zależy od tego, który system (zimny czy gorący) dominuje w naszym mózgu.
Mimo, że książka koncentruje się główne na dzieciach i nastolatkach, może być użyteczna również przy interpretowaniu zachowań dorosłych. Tak samo jak dzieciom ciężko było oprzeć się pokusie słodkich pianek, tak dorosłemu często trudno zrezygnować z papierosów, romansu czy kupienia kolejnych drogich butów. Mischel nie ogranicza się jednak do opisu samego zjawiska i jego przyczyn, ale radzi również, jakich technik używać, żeby rozwijać w sobie zdolność samokontroli. Wywód psychologa okraszony jest anegdotami i przykładami z życia, dzięki którym łatwiej zrozumieć przedstawione w niej teorie. Jednocześnie mimo lekkiego tonu, książka prezentuje zdecydowanie wyższy poziom niż większość popularnonaukowych poradników dostępnych na rynku.
"Test Marshmallow" to pasjonująca lektura, która pomoże nam zrozumieć nie tylko nasze dzieci, ale też nas samych.
Walter Mischel: "Test Marshmallow"
wyd. Smak słowa