To, co zostało, Jodi Picoult
Do księgarń właśnie trafiła nowa książka Jodi Picoult, autorki takich powieści jak "Bez mojej zgody" czy "Kucha jak lód". Tak jak przy lekturze poprzednich książek tej autorki, i tym razem czytelnicy będą musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami i razem z główną bohaterką staną w obliczu dylematu moralnego. Czy każdą zbrodnię można wybaczyć? Czy śmierć może być aktem łaski? "To, co zostało" to najbardziej poruszająca powieść Jodi Picoult!
Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.
Bohaterką powieści "To, co zostało" jest Sage Singer. Zrozpaczona po śmierci matki dziewczyna zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?
Jod Picoult stara się również znaleźć odpowiedź na pytanie, czy zbrodniarz wojenny zawsze powinien trafić do więzienia, nawet na łożu śmierci, czy może po kiludziesięciu latach dochodzenie sprawiedliwości nie ma już sensu. "To, co zostało" to druga książka, która ukazuje się w ramach Klubu KOBIETY TO CZYTAJĄ!. Powieść poleca ambasadorka Klubu, Magdalena Kumorek, którą widzowie znają jako Ankę z popularnego serialu "Przepis na życie": "Świat nie jest czarno-biały, a granice między dobrem i złem są często cieńsze niż nam się wydaje. Bohaterowie książki "To, co zostało" i ich splątane historie są tego świetnym przykładem i pokazują, jak często poznajemy siebie naprawdę dopiero w sytuacjach granicznych. Najnowsza książka Jodi Picoult to nie tylko poruszająca fabuła, ale przede wszystkim powieść, która daje do myślenia, zmusza do zadania sobie niełatwych pytań i zachęca, by znaleźć na nie odpowiedzi".