To najstarsze imię na świecie. Bije rekordy popularności

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Może się wydawać, że najstarszymi imionami na świecie jest Adam i Ewa, w końcu to oni byli pierwszymi ludźmi. Jednakże jest zupełnie inaczej. Według badaczy inne imię zasługuje na ten tytuł. Co ciekawe, jest ono wyjątkowo popularne w Polsce.

Jakie jest najstarsze imię na świecie?
Jakie jest najstarsze imię na świecie?Canva ProINTERIA.PL

Najstarsze imię na świecie

Nie da się jednoznacznie określić, które imię jako pierwsze zostało komuś nadane. Mimo tego wiemy, które imiona są tymi najstarszymi. Do tego wyjątkowego grona należy bardzo popularne w ostatnich latach imię Zuzanna.

Pochodzenie imienia Zuzanna datowane jest już na początek XIII wieku. A dokładniej imię notowano w polskich dokumentach już w 1265 roku. Wtedy występowało w formie Zuzanna lub Żużanna. Popularne także były pochodne: Zanna, Żanna, Zużka.

Jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Zuzanna?

Zuzanna jest imieniem biblijnym pochodzenia hebrajskiego. Znane było już w Starożytnym Egipcie i było też notowane w dokumentach z tych czasów. Pojawiło się więc jeszcze wcześniej niż w XIII-wiecznej Polsce i z tego powodu jest uważane za najstarsze imię żeńskie na świecie.

Zuzanna pochodzi konkretnie od hebrajskiego słowa "szoszannah", które oznacza "lilia". W języku arabskim za to oznaczać będzie "kwiat lotosu".

Popularność imienia Zuzanna w Polsce

Imię Zuzanna bije rekordy popularność w Polsce od kilku lat. W 2023 roku znalazło się ono na drugim miejscu na liście imion żeńskich nadanych dzieciom. W tym roku aż 4800 dziewczynek zostało nim nazwane. Zostało ono prześcignięte przez imię "Zofia" z wynikiem 4968 wystąpień.

W 2022 roku imię Zuzanna ponownie było drugim najczęściej nadawanym imieniem żeńskim wśród noworodków. Wystąpiło ono przez ten rok 5558 razy. Wówczas też zostało ono wyprzedzone przez Zofię.

Imię Zuzanna bije rekordy popularności w Polsce od kilku lat
Imię Zuzanna bije rekordy popularności w Polsce od kilku lat123RF/PICSEL

Za to w 2021 i 2020 roku Zuzanna zajęła czołowe, pierwsze miejsce na listach popularności imion. Przez 2021 rok zostało tak nazwane 6562 dzieci. W 2020 roku było to o 789 wystąpień więcej, a więc otrzymało je 7351 dzieci.

W 2019 roku imię to również wystąpiło bardzo często. Imię Zuzanna nadano aż 8456 dzieci, co pozwoliło na zdobycie pierwszego miejsca na liście popularności imion żeńskich.

Imieniny Zuzanny - kiedy są?

Święto Zuzann w kalendarzu pojawia się bardzo często. Zuzanna imieniny może obchodzić:

  • 18 stycznia
  • 11 maja
  • 24 maja
  • 6 lipca
  • 11 sierpnia
  • 19 września
  • 17 października

Z tych wszystkich dostępnych dat najpopularniejszą do obchodzenia imienin Zuzanny jest 11 sierpnia.

Agnieszka Sienkiewicz-Gauer: Dziecko potrzebuje granic. Wtedy czuje się bezpiecznieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas