To największy od 100 lat skarb znaleziony w Polsce. Wykopał go pies Kajtuś

Pies Kajtuś wykopał w Wałbrzychu dzbanek z monetami pochodzącymi z XIII wieku. To największy skarb, jaki został odnaleziony w Polsce od 100 lat. Okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które funkcjonowały jako ośrodki płatnicze.

Pies Kajtuś wykopał w Wałbrzychu dzbanek z monetami pochodzącymi z XIII wieku. To największy skarb, jaki został odnaleziony w Polsce od 100 lat
Pies Kajtuś wykopał w Wałbrzychu dzbanek z monetami pochodzącymi z XIII wieku. To największy skarb, jaki został odnaleziony w Polsce od 100 lat123RF/PICSEL

To według archeologów najcenniejszy od 100 lat skarb, jaki został odnaleziony w Polsce. Okazało się, że w dzbanku znajdują się monety pochodzące z pierwszej połowy XIII wieku.

Wykonane z cienkiej blaszki średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. W średniowieczu funkcjonowały jako środki płatnicze. Skarb jest w dobrym stanie i jak zaznaczają konserwatorzy - ma ogromną wartość historyczną i naukową.

Pies wykopał skarb w Wałbrzychu

- Na zabytki trafił nie kto inny jak ... piesek. W tym przypadku o wdzięcznym imieniu Kajtuś. Mając na względzie jego zdolności, archeolodzy już teraz zgłaszają zapytania o jego udział w prowadzonych wykopaliskach - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim Facebooku.

Cenne znalezisko

7 kwietnia 2022 br. we Wrocławiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące znalezienia przedmiotów. Kolejnego  dnia starszy inspektor ds. zabytków archeologicznych, Marek Kowalski, wraz z ekipą archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali oględzin zgłoszonych przedmiotów i miejsca znalezienia.

Jak informuje na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, według danych historycznych wymiana środka płatniczego w tym okresie następowała nawet 2-3 razy w roku. Zachowanych monet z tego okresu pozostało niewiele, ponieważ były na bieżąco przetapiane i tłoczono w nowe serie.

- Znalezienie znacznej ilości monet z tego okresu jest więc wyjątkową okolicznością - przyznaje   Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - [...] Znalezisko jest homogeniczne, jeżeli chodzi o naczynie i monety. Sugeruje to okres, w którym przedmioty zostały ukryte. Wstępna identyfikacja mennic wskazuje na warsztaty Brandenburgii, Saksonii oraz Śląska.

Cenne średniowieczne monety

Na monetach dominują przedstawienia antropogeniczne, zoomorficzne, fantastyczne (gryfy, syreny, anioły) czy elementy architektury (wieże, mury).

- "Nasze" znalezisko jest w zadziwiająco dobrym stanie. Odciski w większości są wyraźne, a same monety mało zniszczone. Z naszej wiedzy wynika, że do tej pory największe zbiory brakteatów znajdują się w Krakowie i Warszawie. Mając na uwadze ilość obecnie znalezionych monet, możemy przypuszczać, że  mekką mediewistów będzie teraz Wrocław - podkreśla Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Teraz monety czeka opracowanie naukowe, konserwacja i  publikacja na ich temat. Ze względu na konieczność pozyskania dotacji w formie grantów naukowych, dlatego publiczność będzie je mogła zobaczyć za jakiś czas.

Monety mają rangę zabytku archeologicznego i są własnością Skarbu Państwa. Dlatego też nie trafią na rynek numizmatyczny - za to za jakiś czas będą mogły cieszyć oczy odwiedzających muzeum.

 ***

Zobacz również: 

"Demakijaż": Siostry ADiHD o trudnych chwilach, które je ukształtowałyPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas