To prawdziwa zmora właścicieli kotów. Dlaczego kot liże masło?

Miłośnicy kotów kochają je za ich niezależność, miękkie futro i urocze łapki. Jednak te zwierzęta przejawiają zachowania, które niekiedy przeszkadzają nawet samym opiekunom. Należy do nich lizanie masła przez koty. Dlaczego to robią i jak można zmienić to zachowanie?

Dlaczego koty tak bardzo lubią masło?
Dlaczego koty tak bardzo lubią masło?123RF/PICSEL

Kuszące masło. Dlaczego koty tak bardzo je lubią?

Koty to niezwykle popularne zwierzęta domowe, które od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Ich mruczenie i łaszenie się potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień, ale są też takie zachowania, które mogą doskwierać opiekunom.

Do nich należy lizanie przez kotów masła, często zostawionego w maselniczce na kuchennym blacie. Koty to zwinne zwierzęta, które bez problemu dostają się na blaty, czy stoły, a tam droga do masła już jest prosta.

Dlaczego właściwie koty liżą masło i co możemy zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim należy pamiętać, że masło to produkt bogaty w tłuszcze, a koty z natury są drapieżnikami, które preferują pokarmy bogate w tłuszcze i białka.

Gdy kot nie ma zapewnionej karmy i żyje poza domem, tłuszcze odgrywają kluczową rolę jako źródło energii. Choć koty domowe nie muszą polować, ich instynktowne preferencje wciąż mogą przyciągać je do masła.

Masło ma także intensywny zapach i kremową konsystencję, co czyni je dla kota bardzo atrakcyjnym. Niektóre koty mogą postrzegać masło jako swego rodzaju "pyszny smakołyk", który chętnie wypróbują, gdy nadarzy się okazja.

Może chodzić także nie tylko o smak masła i zapotrzebowanie na tłuszcze. Koty mogą dobierać się do tego smarowidła chociażby z powodu nudy lub ciekawości. Koty są z natury ciekawskie i lubią eksplorować smaki i zapachy, a ten, któremu brakuje bodźców, może zacząć szukać nowych "atrakcji", takich jak podjadanie masła.

Ponadto uważa się, że koty liżą masło, gdy mają problem z zalegającą w ich przewodzie pokarmowym sierścią. Tłusta konsystencja masła ułatwia im odkrztuszanie włosów, które znajdują się w jelitach, a trafiają tam, gdy kot wylizuje swoje futro.

Rzeczywiście, masło posiada takie właściwości i może być przydatne w "odkłaczaniu" organizmu, ale istnieją specjalne pasty do odkłaczania kotów, o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze, niż masło.

Kiedy nie chcesz dzielić się z kotem masłem

Jeżeli takie zachowanie twojego kota, jest dla ciebie problematyczne, przede wszystkim spójrz, czy jego potrzeby są odpowiednio zaspokojone, a dieta jest zbilansowana i kot nie cierpi na żadne niedobory.

Jeśli tak, to warto po prostu, zamiast zostawiać masło na stole lub blacie kuchennym, trzymać je w lodówce lub szczelnym pojemniku. Koty są zwinne i potrafią wskoczyć na najwyższe powierzchnie, więc upewnij się, że masło nie znajduje się w zasięgu ich łap.

Jeśli kot często wchodzi na blaty kuchenne, możesz użyć bezpiecznych odstraszaczy, takich jak maty z wypustkami lub spraye zapachowe przeznaczone dla zwierząt, które odstraszą koty od konkretnego miejsca w domu, w tym przypadku od kuchennego blatu lub stołu.

Ważne też jest nasze zachowanie wobec kota. Gdy kot trzyma się z dala od stołu lub blatu, można go pochwalić i nagrodzić zdrowym przysmakiem dedykowanym kotom.

Nie tylko higiena. Dlaczego kot nie powinien jeść masła?

Masło nie jest dobrym pożywieniem dla kota
Masło nie jest dobrym pożywieniem dla kota123RF/PICSEL

Samo zlizywanie masła przez koty może być dla kogoś uznawane za niegihieniczne, ale także z innych powodów nie powinno dochodzić do konsumowania przez koty masła.

Choć mała ilość masła nie powinna zaszkodzić kotu, regularne spożywanie tego produktu może prowadzić do problemów zdrowotnych zwierzęcia.

koty nie trawią dobrze laktozy obecnej w maśle, co może powodować biegunkę lub wymioty, a także zbyt duża ilość tłuszczu w diecie kota może obciążać trzustkę. Dodatkowo należy pamiętać, że zbyt duża ilość tłuszczu w diecie kota, może prowadzić do otyłości i związanych z nią innych problemów zdrowotnych.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas