To zdaniem wielu najpiękniejsze imię męskie. Jego znaczenie jest niezwykłe

Już za kilka dni - bo w Wigilię, imieniny odchodzić będą mężczyźni oraz chłopcy noszący - zdaniem wielu, jedno z najpiękniejszych imion w Polsce. Nadal jest dosyć popularne i chętnie nadawane noworodkom. Nic dziwnego - ma niezwykłe znaczenie i pochodzenie, a ponadto posiada wiele ładnych zdrobnień. Dlaczego imię Adam zasługuje na dużą uwagę przyszłych rodziców?

Mężczyźni noszący imię Adam są pewni siebie, ambitni i oddani rodzinie
Mężczyźni noszący imię Adam są pewni siebie, ambitni i oddani rodzinie123RF/PICSEL

Imię Adam - pochodzenie, znaczenie

Imię Adam w Polsce znane jest już od końca XII wieku i nie traci na popularności. Wywodzi się z języka hebrajskiego, od słowa oznaczającego "czerwony" - będącego kolorem gliny, z jakiej według religii abrahamicznych został ulepiony człowiek. Twierdzi się, że Adam był pierwszym mężczyzną stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Z jego żebra powstała kobieta o imieniu Ewa, a potem oboje dali początek istnieniu ludzkiemu.

Adam - patron

Święty Adam Chmielowski, znany też jako brat Albert był zakonnikiem, a zarazem społecznikiem, artystą i jednym z najsłynniejszych świętych Kościoła. Jest patronem osób ubogich, cierpiących, walczących o wolność, jak i również malarzy.

Imię Adam - numerologia

Liczba imienia Adam wynosi 1.

Adam - cechy charakteru

Przyjmuje się, że mężczyźni noszący imię Adam, mają na ogół silną osobowość. Są słowni, zdyscyplinowali i można na nich polegać. Raczej wiedzą czego chcą od życia. Są pracowici i ambitni, dążą do celów, które sobie wyznaczyli. W przyjaźni i miłości cechuje ich wierność i oddanie. Ponadto posiadają zdolności przywódcze, dobrze czują się na wysoko postawionych stanowiskach. Zwykle podejmują słuszne i przemyślane decyzje.

Mężczyźni noszący imię Adam, mają na ogół silną osobowość
Mężczyźni noszący imię Adam, mają na ogół silną osobowość123RF/PICSEL

Imię Adam - zdrobnienia

Najbardziej znane i najchętniej używane zdrobnienia imienia Adam to:

  • Adamek
  • Adaś
  • Adi
  • Adiś
  • Aduś

Adam - imieniny

Adam obchodzi imieniny: 05.02, 06.04, 16.05, 12.06, 09.09, 12.12, 24.12. Najpopularniejszą datą jest 24 grudnia.

Imię Adam - popularność

Mimo upływu czasu imię Adam nie traci na popularności. Jest na tyle ponadczasowe, że chętnie nazywano tak dzieci kilkadziesiąt lat temu i nadal otrzymuje je spora część chłopców. Według oficjalnych danych, w pierwszej połowie roku 2023 imię Adam zostało nadane 1449 razy. Obecnie w Polsce nosi je 401718 mężczyzn.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}