Reklama

Twierdzi, że każdy powinien pójść na terapię. Oto powody

W najnowszym odcinku podcastu video Katarzyny Zdanowicz "Zdanowicz pomiędzy wersami", dziennikarka gościła topmodelkę, założycielkę fundacji zajmującej się szerzeniem świadomości nt. zdrowia psychicznego "Można Zwariować" - Cleo Ćwiek, oraz dziennikarkę Agatą Trzebuchowską. Kobiety rozmawiały m.in. o roli psychoterapii w życiu. Czy każdy powinien się jej poddac? Cały odcinek dostępny poniżej.

Zaburzenia psychiczne w Polsce. Depresja chorobą cywilizacyjną

Według badania EZOP, co czwarty Polak doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych, a według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Najczęstszymi zaburzeniami zdrowia psychicznego występującymi u Polaków są zaburzenia nerwicowe. Na 2,2 tys. dorosłych Polaków przypada jeden psychoterapeuta, a na 8 tys. dorosłych Polaków jeden psychiatra. W podcaście video "Zdanowicz pomiędzy wersami" Katarzyna Zdanowicz rozmawia z Cleo Ćwiek, u której została zdiagnozowana choroba afektywna dwubiegunowa oraz z Agatą Trzebuchowską - dziennikarką, wraz z którą Cleo napisała książkę "Można zwariować".

Reklama

Zobacz również: Cleo Ćwiek u Katarzyny Zdanowicz: "To nie może być tak, że ludzie są szczęśliwi na co dzień"

Czy terapia może realnie zmienić życie? "Zdanowicz pomiędzy wersami"

Badania naukowe potwierdzają skuteczność psychoterapii w radzeniu sobie z trudnościami spowodowanymi stanami depresyjnymi, zaburzeniami lękowymi, stresem, uzależnieniami, czy zaburzeniami osobowościowymi. Psychoterapia pomaga również w objawach bólowych, zmęczeniu, dolegliwościach układu pokarmowego, czy oddechowego, które nie są spowodowane chorobą somatyczną, a mają źródło psychologiczne. W przypadku niektórych chorób, czy zaburzeń psychicznych, psychoterapia jest podstawą leczenia. Psychoterapia uważana jest za rozwiązanie dla każdego, kto odczuwa niezadowolenie z życia lub dyskomfort psychiczny. Czy wobec tego każdy na którymś z etapów swojego życia powinien skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty?

Zobacz również: Weronika Kowalska o walce z anoreksją w podcaście Katarzyny Zdanowicz

Psychoterapia obowiązkowa dla każdego? "Uważam, że każdy powinien pójść na terapię". Agata Trzebuchowska u Katarzyny Zdanowicz

Czy każdy potrzebuje terapii? Psychoterapeuci twierdzą, że nie u każdego jest ona wymagana do funkcjonowania, ale wielu osobom znacznie poprawia komfort życia. Inni twierdzą, że należy wyjść od pytania: "czy chcę", a nie "czy potrzebuję". Cleo Ćwiek podczas rozmowy z Katarzyną Zdanowicz w programie "Zdanowicz pomiędzy wersami", wyznaje, że zauważyła, iż osoby mające styczność z psychoterapią po raz pierwszy, często doznają swego rodzaju "objawienia" - terapia realnie zmienia ich życie, stąd opinia, że każdy powinien udać się na terapię. Czy jednak tak faktycznie powinno być? Agata Trzebuchowska twierdzi, że tak.

Cały odcinek:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama