Reklama

"To nie może być tak, że ludzie są szczęśliwi na co dzień" - Cleo Ćwiek o zaburzeniach psychicznych

W najnowszym odcinku podcastu video Katarzyny Zdanowicz "Zdanowicz pomiędzy wersami", dziennikarka rozmawiała z topmodelką, założycielką fundacji zajmującej sie szerzeniem świadomości nt. zdrowia psychicznego "Można Zwariować" - Cleo Ćwiek, oraz dziennikarką Agatą Trzebuchowską. Kobiety są autorkami biografii pt. "Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym", w której Cleo opowiada Agacie o światowej karierze w modelingu, o zaburzeniach psychicznych czy doświadczeniach osoby w spektrum autyzmu. Cały odcinek dostępny poniżej.

Światowy Dzień Walki z Depresją. Czy istnieje moda na zaburzenia psychiczne? "Zdanowicz pomiędzy wersami"

Zwiększająca się świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego, coraz mniejsze tabu związane z leczeniem psychiatrycznym, a co za tym idzie, wzrastająca ilość postawionych diagnoz zaburzeń psychicznych, może sugerować pojawienie się swoistej mody na zaburzenia psychiczne. Jak jest w rzeczywistości? 

Dodaje, że obecnie co czwarta osoba zmagała się, zmaga, albo będzie zmagać z jakąś formą zaburzeń psychicznych, dlatego można je nazwać chorobą cywilizacyjną.

Zobacz również: Weronika Kowalska o walce z anoreksją w podcaście Katarzyny Zdanowicz

Reklama

Życie przed diagnozą: "To nie może być tak, że ludzie są szczęśliwi na co dzień". Cleo Ćwiek u Katarzyny Zdanowicz

Cleo Ćwiek choruje na chorobę afektywną dwubiegunową. Jednak nie zawsze miała tego świadomość - lekarze diagnozowali ją na depresję, dopiero wizyta w szpitalu psychiatrycznym i dłuższa terapia poskutkowały poprawną diagnozą. Przed diagnozą, a co za tym idzie odpowiednią terapią oraz farmakologią, Cleo wydawało się, że taka po prostu jest - smutna, zagubiona, a inni ludzie wcale nie są szczęśliwi. Tłumaczy:

Zobacz również: Tomasz Organek zapowiedział apostazję. To już kolejny znany twórca

Depresja na przemian z manią - życie z CHAD. "Wydawało mi się, ze jestem niezniszczalna". Podcast video Katarzyny Zdanowicz

CHAD to choroba, której rozwój przypisuje się w dużej mierze czynnikowi genetycznemu. Podstawowym objawem choroby afektywnej dwubiegunowej są cyklicznie wahania nastroju - stąd nazwa "afektywna". Choroba ta przejawia się występowaniem dwóch odmiennych i skrajnych w objawach faz nastroju - fazy depresji i faz maniakalnych lub hipomaniakalnych. Jak objawia się to zaburzenie u Cleo Ćwiek? Tłumaczy:

W manii mogą nachodzić objawy psychotyczne, wytwórcze, w których mnie wydawało się, że jestem niezniszczalna. Możesz mieć trzytygodniowy epizod manii i być dziewięć miesięcy w depresji - dodaje.

Zobacz również: Magdalena Boczarska o związku z młodszym mężczyzną. Polki łamią temat tabu?

Czy każdy powinien pójść na terapię? Agata Trzebuchowska i Cleo Ćwiek u Katarzyny Zdanowicz

Statystyki dotyczące zaburzeń psychicznych oraz fakt, że są nazywane one chorobą cywilizacyjną, mogą prowadzić do stwierdzenia, ze profilaktycznie każdy człowiek powinien odbyć terapię. Tak twierdzi również Agata Trzebuchowska, która w programie "Zdanowicz pomiędzy wersami" opowiedziała, że terapia pozwala poznać sobie, zadać sobie pytania, których nie mieliśmy okazji, nawet jeżeli z pozoru wydaje nam się, że dobrze funkcjonujemy.

Cały odcinek:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy