Twój kot ciągle domaga się jedzenia? To może być poważna choroba

Wiele zachowań z kociego repertuaru może się wydawać na pierwszy rzut oka nielogiczna i wręcz absurdalna, ale należy pamiętać, że te czworonogi w większości takich przypadków reagują na różnego rodzaju bodźce, sprawiające im dyskomfort psychiczny lub fizyczny. Ciekawym zagadnieniem jest postawa kota, który mimo zjadania sytych posiłków nadal wykazuje olbrzymią chęć do jedzenia. Takie zachowanie pupila bezapelacyjnie powinno zwrócić naszą uwagę.

jeśli kot nieustająco domaga się jedzenia, może to oznaczać poważne problemy zdrowotne
jeśli kot nieustająco domaga się jedzenia, może to oznaczać poważne problemy zdrowotne123RF/PICSEL

Czy nadmierny apetyt u kota to powód do niepokoju?

Koty doskonale wiedzą, jak zwrócić na siebie uwagę, gdy potrzebują pieszczot lub spędzenia czasu na zabawie, której czasami nie potrafią sobie zapewnić. Jednak pewna, charakterystyczna reakcja kota na widok lub dźwięk przygotowywanego, lub otwieranego pokarmu powinna zwrócić naszą uwagę na stan zdrowia pupila, a zwłaszcza, gdy kot wykazuje nadmierny apetyt.

Wzmożone łaknienie u kota może niestety oznaczać pewne zaburzenia w postaci polifagii i akorii.

Czym jest polifagia?

Polifagia u kotów to zaburzenie polegające na konieczności spożywania nadmiernych ilości pokarmów, niewspółmiernych z wielkością kota. Jeśli nakarmiony kot wciąż przejawia potrzebę jedzenia, może to świadczyć o:

  • chorobie tarczycy
  • zaburzeniu gospodarki hormonalnej
  • obecności pasożytów w organizmie
  • chorobie związanej z układem nerwowym
Wzmożone łaknienie u kota może być spowodowane jego traumą psychiczną
Wzmożone łaknienie u kota może być spowodowane jego traumą psychiczną 123RF/PICSEL

W takim przypadku bez wątpienia nadmierny apetyt u kota nie jest jego kaprysem, a koniecznością wynikającą z pewnych zaburzeń zdrowotnych. Jeśli kot lgnie do jedzenia, będąc najedzonym, powinniśmy zgłosić się z nim do weterynarza.

Czym jest akoria?

Akoria u kotów jest zjawiskiem charakteryzującym się brakiem uczucia sytości po spożytym posiłku i najczęściej ma ono związek z zaburzeniami behawioralnymi. W wielu przypadkach akoria występuje u kotów, które doświadczyły traumy związanej z brakiem pożywiania przez długi czas.

Kot domaga się posiłku, nawet gdy jest regularnie karmiony? Być może poważnie choruje
Kot domaga się posiłku, nawet gdy jest regularnie karmiony? Być może poważnie choruje123RF/PICSEL

Uczucie permanentnego głodu tak bardzo zakotwiczyło się w psychice kota, że ten odruchowo, łapczywie i błyskawicznie pożera pokarm pomimo regularnych posiłków. Koty z akorią bardzo często domagają się jedzenia, mając po brzegi napełniony brzuch. To nic innego, jak potrzeba przyjęcia jak największej ilości pożywienia, będąca pokłosiem sytuacji, gdy czworonóg zmagał się z głodem.

Ponadto koty, niemal identycznie jak niektórzy ludzie - spożywają nadmierne ilości jedzenia w celu "zajadania stresu".

Koty spożywające zbyt wiele pokarmu są narażone na otyłość i nadwagę. To z kolei prowadzi do wielu zaburzeń w postaci cukrzycy, choroby nerek i problemów trawiennych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas