Tylko jeden palec dla obrączki - skąd się to wzięło?

Każdy z nas ma 10 palców, ale tylko na jednym zaznaczamy dowód małżeństwa. Dlaczego obrączkę ślubną nosimy akurat na serdecznym palcu? Trudno uwierzyć, ale ta tradycja wywodzi się aż ze starożytności.

Obrączkę zwyczajowo nosimy na jednym konkretnym palcu
Obrączkę zwyczajowo nosimy na jednym konkretnym palcu123rf.com123RF/PICSEL

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu. Są one symbolem małżeńskiej wierności i miłości, a także znakiem, że dana osoba pozostaje w związku małżeńskim. Mają też przypominać małżonkom o ślubach wierności. Dlaczego nosimy obrączkę akurat na serdecznym palcu? Ma to swoje historyczne uzasadnienie.

Już starożytni nosili obrączkę na serdecznym palcu

Obrączki na znak miłości zakładali sobie już starożytni Egipcjanie, a od nich ten zwyczaj przejęli Rzymianie. Wtedy panowało przekonanie, że wprost od serca aż do palca serdecznego prowadzi bezpośrednie połączenie, zwane "żyłą miłości". Z tego samego powodu starożytni nosili obrączki na lewej dłoni, tej, która znajdowała się po stronie serca.

Historia złotych krążków

Choć zwyczaj przekazywania obrączek wydaje nam się mocno związany z chrześcijaństwem, to Kościół Katolicki wprowadził go do swojego obrzędu dopiero w XIII wieku. Wtedy też pojawiły się obrączki z innych materiałów, które również miały swoją symbolikę. Metal oznaczał siłę miłości, srebro i złoto — pełne zaufanie do partnera.

Polskie zwyczaje

W Polsce ten zwyczaj pojawił się jeszcze później, przy czym panował przesąd, że tak jak pan młody nie może zobaczyć panny młodej w sukni ślubnej, tak ona nie powinna widzieć obrączki przed ślubem. Dlatego bywały czasem spore problemy z jej dopasowaniem.

Co ciekawe, początkowo "zaobrączkowane" były tylko kobiety. Zmieniło się to dopiero w czasie I wojny światowej, kiedy to żołnierze zabierali obrączki na front, by przypominały im, za co walczą.

Obrączki są symbolem małżeństwa
Obrączki są symbolem małżeństwa123rf.com123RF/PICSEL

Symbolika obrączek

Starożytni Rzymianie przykładali wielką wagę do kształtu obrączek. Okrąg nie ma początku ani końca, był więc symbolem nieskończonej miłości. Z kolei otwór obrączki miał symbolizować bramę, przez którą nowożeńcy wchodzą w nieznane. Stąd obrączki były nazywane "magicznymi kręgami", które miały chronić młodych przed złymi duchami i siłami nieczystymi.

Dziś obrączki symbolizują po prostu miłość i wierność małżeńską. Coraz częściej młodzi grawerują na nich ważne dla siebie słowa lub daty. Obrączki odgrywają rolę społeczną, są znakiem dla innych, że dana osoba jest już "zajęta". 

Prawa czy lewa dłoń?

Starożytni nosili obrączki na lewej dłoni, tej bliższej sercu. Dziś nie ma to aż tak istotnego znaczenia i związane jest bardziej z regionalnymi zwyczajami. I tak w Polsce, w Niemczech, w Grecji, Macedonii, w Ukrainie i państwach nadbałtyckich nosi się ją na prawej dłoni. Podobnie jest w wielu krajach Ameryki Południowej.

Natomiast wszędzie tam, gdzie sięgały podboje Cesarstwa Rzymskiego, obrączki nosi się na lewej dłoni. Są to nie tylko Włochy, ale również Francja, Wielka Brytania, południowa Hiszpania, Egipt, Słowenia i Czechy. Po podboju Ameryki i Afryki zwyczaj lewej dłoni przejęto w koloniach Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ:

O czym musisz pamiętać przed ślubem? INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas