Reklama

Reklama

Ucieczka w bok

Nowa książka Piotra Sommera, tegorocznego laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, jest już w księgarniach. "Ucieczka w bok" to zbiór rozmów z autorem "Dni i nocy", tomu wierszy, który w tym roku nominowany jest również do Nagrody Literackiej Nike.

Rozmowy, które z Piotrem Sommerem prowadzą poeci, publicyści i krytycy, budują spójną wypowiedź i komentarz do twórczości jednego z naszych najciekawszych poetów - żywą relację poetyckiej drogi i wykładnię, czasem bardziej wprost, czasem mniej, jego myślenia o języku i poezji.

Pytania zadają mu Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Jerzy Borowczyk i Michał Larek, Mariusz Grzebalski, Agnieszka Kołodyńska, Barbara Łopieńska, Zbigniew Machej, Joanna Orska, Magdalena Rybak, Krzysztof Siwczyk - a Piotr Sommer, zgodnie z tytułową zapowiedzią, "ucieka w bok", na przykład w taki oto sposób:

Reklama

"Chciałem odkrycia, a może antyodkrycia, chciałem dać nogę ku czemuś, co sprawi językowi przynajmniej taką frajdę, że się człowiekowi choć jeden kącik ust do jakiegoś ćwierćuśmiechu rozchyli. To była dla mnie nie tyle walka z jakimś przeciwnikiem, ile walka o własny głos - potrzeba mi było nie ucieczki od języka, ale odkrycia w języku."

Książkę na stronach Biura Literackiego prezentują fragmenty wywiadu Barbary Łopieńskiej o książkach pt. "W detalu", rozmowa ze Zbigniewem Machejem na temat serii "Dziecinada", fragment nagrania z festiwalu Port Wrocław 2009 oraz szkice Macieja Gierszewskiego, Mateusza Kotwicy i Adama Poprawy.

Urodzony w 1948 roku Piotr Sommer jest autorem kilkunastu książek własnych i kilkunastu przekładowych. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich. Jego wiersze przekładano na wiele języków. Od 1994 roku szefuje "Literaturze na Świecie". Mieszka pod Warszawą.
Piotr Sommer
Ucieczka w bok
Biuro Literackie

Biuro Literackie
Dowiedz się więcej na temat: nagrody | ucieczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy