Ukochany "pączuś"

Zmiany miażdżycowe, problemy ze snem lub astma - takie mogą być skutki objadania się przez dzieci. Lekarze alarmują, że w Polsce lawinowo wzrasta liczba dzieci z nadwagą. Polskie <a href="http://www.rmf.fm" target="_blank">Radio</a> Wrocław rozpoczyna adresowaną do rodziców akcję "Kochaj swoje dziecko zdrowo."

article cover
ThetaXstock

Już od rozpoczęcia raczkowania wałeczki zaczynają się gubić. Przedszkolak, między innymi dzięki naturalnej aktywności, powinien być szczupły - uważają specjaliści.

Nadwaga wśród dzieci, jest epidemią w Stanach Zjednoczonych. Co drugi maluch cierpi tam na problemy związane z otyłością.

- W Polsce, na razie co dziesiąty uczeń dźwiga dużo więcej ciała niż powinien - przytacza wyniki badań Anna Geryn, dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, współautorka kampanii "Kochaj swoje dziecko zdrowo".

Lekarze nie mają wątpliwości - weszliśmy na równię pochyłą, która prowadzi do problemów emocjonalnych i zdrowotnych. Gdy przyjrzymy się naczyniom krwionośnym małego żarłoka zobaczymy zmiany miażdżycowe godne nałogowego palacza.

U otyłych dzieci występuje również astma, gorzej tolerowany jest wysiłek. Zauważa się płaskostopie lub cukrzycę typu 2. Endokrynolog prof. Anna Noczyńska uważa, że jeśli nie chcemy dogonić Amerykanów w ponurych statystykach, już teraz powinniśmy zacząć działać.

Co zrobić? To skomplikowana sprawa, bo związane jest z postrzeganiem dziecka przez rodziców. Dorośli w połowie przypadków uważają, że ich potomek wygląda po prostu dobrze. Rodzice nie zauważają, gdy mały uczeń, każdego dnia zamienia kilkuzłotowe kieszonkowe na słodycze w szkolnym sklepiku.

Dodatkowo lekceważą sytuację gdy ukochany "pączuś" spędza wolny czas przed telewizorem, podjadając wszystko, co udało mu się upolować.

Na początek dobra wiadomość - nie trzeba poddawać dziecka kuracjom odchudzającym. Często wystarczy utrzymać wagę i pozwolić aby dziecko do niej dorosło. Czasami potrzebny jest zmasowany rodzinny atak na problem.

Jak to zrobić aby zwiększyć szansę na sukces powiedzą w Polskim Radiu Wrocław lekarze, fizjoterapeuci oraz psychologowie.

Od poniedziałku 11 do 15 lutego, codziennie od 7 do 16 stacja rozpoczyna cykl programów. Każdego dnia prezentowany będzie między innymi pomysł na śniadanie dla małego człowieka.

- Pięciodniowa kampania skierowana jest przede wszystkim do rodziców, którym podsuwamy proste pomysły uporania się z problemem - mówi Piotr Kamiński, szef programowy Polskiego Radia Wrocław.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas