Virginie Despentes: Teoria King Konga

Dzięki staraniom Fundacji Feminoteka w Polsce ukazała się legendarna książka Virginie Despentes "Teoria King Konga".

Okładka książki "Teoria King Konga"
Okładka książki "Teoria King Konga"materiały prasowe

Virgine Despentes jest zaliczana do nowej generacji pisarzy francuskich. Krytycy literatury cenią ją za cięty język i umiejętność bezkompromisowego opisywania, nierzadko  brutalnej, rzeczywistości.

Zanim została pisarką pracowała m.in. jako kelnerka, masażystka i prostytutka.

Kiedy w 1994 roku, na francuskim rynku ukazała się jej pierwsza powieść "Baise-moi", prasa pisała o skandalu. Gdy 12 lat później, do księgarń trafiła "Teoria King Konga", krytycy okrzyknęli ją manifestem nowego feminizmu.

W "Teorii King Konga" Despentes analizuje patriarchat, opowiada o swoich doświadczeniach, gwałcie, prostytucji, przywołuje postacie feministycznych filozofek i o sile, która drzemie w każdej kobiecie.

Prof. dr hab. Magdalena Środa tak pisze o książce:

Lektura świeża jak źródło, odważna, bezpruderyjna, poruszajca. Czytelnik/czytelniczka ma wrażenie, że wreszcie ktoś mówi o znanych sprawach zupełnie nowym językiem lub też, że otwarcie mówi o tym, o czym dotąd milczano, bo słowa więzły w gardle. Gwałt, prostytucja, pornografia, inność, wykluczenie - trudno mówić o tych problemach, zwłaszcza gdy ktoś,  zna je "od środka". Ale kto inny powie o tym otwarcie nie skrywając niczego w słowach, które odtwarzają stereotypy lub neutralizują krzywdę? Nie jest to jednak książka o krzywdzie, lecz o gniewie i buncie. Jedno i drugie wzmacnia pewność i akceptację siebie takiej, jaką się jest. Autorka pisze w imieniu kobiet "brzydkich, starych, schłopiałych, oziębłych, niedorżniętych, pasztetowych, histeryczek, steranych. W imieniu wszystkich tych, które nie kwalifikują się na rynek super lasek". Nie chce ich zmienić, nie chce pocieszyć, nie chce, by stały się bardziej "kobiece", bardziej sexy, chce powiedzieć, że bycie sobą to najbardziej interesujące przedsięwzięcie, jakie można sobie wyobrazić.

Teoria King Konga

Autorka: Virginie Despentes

Fundacja Feminoteka, 2015

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas